Novinkou v hlasování do ročníku 2018 bylo zapojení široké veřejnosti, které připadla třetina váhy v hlasování. O zbylé dvě třetiny se postarala tradičně odborná porota složená převážně z motoristických novinářů. Ručně vyráběnou zlacenou trofej Zlatého volantu si odnese absolutní vítěz automobilových kategorií, tj. držitel celkově nejvyššího počtu bodů z pěti kategorií Zlatého volantu.

Zlatý volant také letos přivítá zahraniční hvězdy motosportu. Zřejmě nejzvučnějším jménem je Ralf Schumacher, vítěz šesti Velkých cen formule 1 a bratr slavnějšího Michaela. Královnu motosportu bude reprezentovat také Ital Gabriele Tarquini. Přítomen bude i brazilský motocyklista Alex Barros, dlouholetý jezdec královské kategorie MS silničních motocyklů. V Praze se zastaví i rival Adama Lacka a několikanásobný šampion ME tahačů Jochen Hahn nebo legenda průmyslového a automobilového designu Karl Clauss Dietl.

Celkový vítěz druhé ročníku šampionátu F1 Esports Series Brendon Leigh
Z počítačového hráče skutečným pilotem velké ceny F1. Za 10 let nic nereálného

V podkategorii Závody na okruzích se o primát utká trojnásobný vítěz trofeje Adam Lacko s Josefem Králem a Filipem Salaquardou. Vítězství v Závodech do vrchu si odnese jeden z těchto tří závodníků: Miloš Beneš, Vladimír Vitver nebo Lukáš Vojáček, přičemž v uplynulých letech si na vítězství v této kategorii sáhli všichni tři.

Cenu za Rally a maratony obhajuje Jan Kopecký, který v loňském ročníku zvítězil již podesáté. Jeho vyzyvateli jsou Martin Macík a Martin Prokop. Na cenu za Autokros a rallyekros aspirují Václav Fejfar, který v minulosti zvítězil již pětkrát, Jakub Kubíček nebo Petr Nikodém, který obhajuje loňské prvenství. Sportovní kategorie Zlaté volantu uzavírají Motokáry, kde jsou do finále nominováni Patrik Hájek a Adam Kout, oba několikanásobní vítězové, a Roman Staněk.

Ze Sauberu se ve formuli 1 stane Alfa Romeo

Tradičně sledovanou a silně obsazenou kategorií jsou pak Zlatá řídítka. Do finále se podle očekávání dostali oba čeští zástupci v mistrovství světa silničních motocyklů, Karel Abraham a Jakub Kornfeil. Trojici finalistů uzavírá nejúspěšnější český jezdec v disciplíně freestyle BMX Libor Podmol.

Ve hře bude i Cena Elišky Junkové pro nejlepší české ženy-závodnice, a to napříč disciplínami. Do finále se probojovaly dvě dakarské závodnice Gabriela Novotná s Olgou Roučkovou, společně s nimi i rallyová závodnice Sandra Pokorná. Poslední sportovní kategorií je premiérově vypsaný Talent roku. Do finále postoupili okruhový závodník Petr Ptáček, rallyový jezdec Petr Semerád a silniční motocyklový talent Filip Salač. 

Ollie Roučková.
Roučková zůstane věrná volantu, příště chce být na Dakaru v desítce

Finalisté jednotlivých kategorií

KATEGORIE FINALISTÉ
Závody na okruzích Josef Král, Adam Lacko, Filip Salaquarda
Rally a maratony Jan Kopecký, Martin Macík, Martin Prokop
Autokros a rallyekros Václav Fejfar, Jakub Kubíček, Petr Nikodém
Motokáry Patrik Hájek, Adam Kout, Roman Staněk
Závody do vrchu Miloš Beneš, Vladimír Vitver, Lukáš Vojáček
Zlatá řídítka Karel Abrahám, Jakub Kornfeil, Libor Podmol
Cena Elišky Junkové Gabriela Novotná, Olga Roučková, Sandra Pokorná
Talent roku Petr Ptáček, Petr Semerád, Filip Salač

O Zlatém volantu
Zlatý volant je nejstarší česká anketa v oblasti motorsportu, která za dobu svého trvání nezměnila ani svůj název ani hlavní trofej. Uděluje se od roku 1976 nejlepším automobilovým závodníkům. Hlavní trofeje se předávají v pěti kategoriích: Závody na okruzích, rally a maratony, autocross a rallycross, závody do vrchu, motokáry, cena Elišky Junkové a osobnost světového motorsportu.

Martin Prokop na Rallye Dakar.
Pomoc sokovi? Přijde mi přirozená, říká o svém rozhodnutí na Dakaru Prokop