Vítěz slavného motoristického maratonu se tak na Dakaru dočká jubilejního dvacátého startu. „Dostali jsme se do bodu, kdy nemůžeme rozhodnutí o posádkách dál odkládat. Je jasné, že Yasmeen jako nováček nemůže jet s jakýmkoliv - byť jen částečným - hendikepem,“ vysvětlil důvod náhlé změny boss týmu Martin Koloc.

Kamiony týmu Fesh Fesh jsou na Rallye Dakar dobře připraveny
Tým Fesh Fesh jede se třemi kamiony. Naděje vkládáme do Litevců, říká šéf Vrátný

Osmnáctiletá slečna byla pochopitelně smutná. „Jen se koukat, bude to trochu bolet… Moc jsem se na dakarský debut těšila, ale při jednom z letošních závodů jsem si poranila zápěstí. Od té doby se zotavuji a bohužel to stále není ono. Budu ale držet palce sestře i Josefu Macháčkovi,“ uvedla pilotka.

Macháček startoval už na třech kontinentech

Náhrada mladičké závodnice je ovšem víc než důstojná. Pětašedesátiletý doyen patří mezi hrstku jezdců, kteří zažili dakarské klání v Africe, Jižní Americe i na asijském kontinentu v Saúdské Arábii. Na 45. ročník Rallye Dakar vyrazí Macháček s navigátorem Davidem Schovánkem.

„Těším se, že budu v roli závodníka a mentora debutující Aliyyah přímo na trati,“ prohlásil dakarský matador. „První půlka soutěže bude kamenitá. Ale moc se těším na tu druhou - na velké duny. Hlavně mi jde o to, abychom oba jeli někde vepředu.“

David Pabiška bude startovat na Rallye Dakar už počtrnácté
Pabiška chce na Dakaru uspět. Nejedu na výlet na Kokořín, říká zkušený závodník

Jeho start je tak vlastně „nad plán“ domluvené spolupráce s Buggyrou. „První tři roky jsem závodil a účastnil se vývoje buginy. Teď působím jako poradce dvojčat Kolocových. Možná jsem trošku radši, že budu asistovat jen jedné, protože budu moct odvést tu nejlepší práci,“ líčil.

Dakar je jako jízda na horské dráze

Macháček Aliyyah Koloc věří. „Dokáže si poradit se všemi nástrahami terénu, jezdí plynule a rychle. S dobrým navigátorem, kterého má vedle sebe, má velkou šanci na úspěch. Samozřejmě se nesmí stát nečekané věci, které na Dakaru mohou překvapit,“ poznamenal.

Olga Roučková společně s navigátorem Robertem Knoblochem úspěšně zvládli Rallye Dakar 2022.
Lehčí auto, student mechanik. Krásku z Děčína čeká čtvrtá účast na Dakaru

Zatímco se Aliyyah bude prát s nástrahami pouštního terénu, na Yasmeen zbyla úloha pozorovatele. „Dakar je jako jízda na horské dráze. Jednou jste dole a jednou nahoře. Když se však do Dakaru jednou zamilujete, nemůžete přestat. Ovšem odklad má i světlou stránku - mám rok navíc se na svůj první Dakar připravit,“ dodala.