Třiačtyřicetiletá Damková, současná členka Komisí rozhodčích FIFA a UEFA, bude během světového šampionátu dohlížet na výkony arbitrů. Společně s plzeňskou rodačkou bude nad sudími bdít ještě jedna žena, Sandra Huntová, která v KR FIFA zastupuje CONCACAF.


Damkovou čekají v Rusku v roli delegátky čtyři duely. Už v pátek bude mít na starosti zajímavé utkání Egypt - Uruguay, ve hře tedy uvidí hvědné fotbalisty Salaha, Cavaniho nebo Suáreze.

„Samozřejmě se na takovou zkušenost moc těším, v Rusku je ta atmosféra mistrovství cítit na každém kroku. Očekávání jsou veliká. Teď se všechno točí kolem zápasu Egypta, kolem Mohammeda Salaha tady vládne opravdové šílenství. Každopádně ta zápasová nabídka je tady hodně zajímavá: člověk zná především evropské týmy, tady to bude opravdu velmi pestré díky dvěma týmům z jižní Ameriky, Afriky a v neposlední řadě Japonsku. Opravdu se je na co těšit, bude to hodně specifické," hlásá Damková z Jekatěrinburgu, který se pro ruský šampionát stal jejím dočasným domovem.

Zdroj: Youtube

Kromě utkání Egypta s Uruguayí byla "růži mezi trním", jak Damkové lichotil písničkář Nohavica, svěřeny v Jekatěrinburg Aréně pro 35 tisíc diváků i zápasy Francie - Peru, Japonsko - Senegal a Mexiko - Švédsko. Stadión, kde se střetnutí odehrají, je specifický - tribuny za brankou jsou totiž provizorní, jejich horní části vyčnívají mimo zastřešovací krytí stadionu, což z nich činí momentální světový unikát.

„Dodělávky na stadionu finišují, ale na páteční výkop by mělo být vše připraveno. Co se týká těch tribun, jejichž části nejsou zastřešeny, tak všichni věří, že na zápasy nebude pršet. To tady ale bývá trochu loterie,“ říká Damková.

Kromě deště hrozí také přezkoumávání různých situací v průběhu zápasů pomocí videa. To bude mít na MS premiéru. „Všichni jsou na to pochopitelně velmi zvědaví, řeší se, jak bude fungovat spojení s Moskvou a podobně… Ale přípravám a zavedení videorozhodčího se věnovalo opravdu velmi mnoho času, šlo o důkladný projekt. Pevně věřím, že vše bude ve prospěch fotbalu. Ze všeho nejvíc bych si ale přála, aby rozhodčí videorozhodčího potřebovali co nejméně. To by znamenalo, že si na hřišti vedou dobře."