V období od konce května do poloviny června totiž nad městem Petra Velikého slunce v noci klesá jen kousek pod obzor. Zatímco petrohradská nábřeží jsou za bílých nocí obsypána veselícími se davy, organismus sportovců může strádat.

Postrádá totiž známé impulzy, jež by mu napovídaly, že je čas jít spát, místo toho touží vyrazit do ulic. A to může být na turnaji jako je MS celkem potíž.

Angličané mají v oknech silné závěsy

„Je to zvláštní, ale krásné,“ komentoval proslulou petrohradskou atrakci Bryan Ruiz, kapitán Kostariky. Ta je jedním z pěti týmů, které mají během šampionátu sídlo buď přímo ve městě Říjnové revoluce, nebo v blízkém okolí. Těmi dalšími jsou Anglie, Saúdská Arábie, Chorvatsko a Jižní Korea.

Protože do Ruska nepřijely za poetickým kouzlem bílých nocí, ale za fotbalem, musí si se skoro permanentním světlem poradit po svém. „Nechali jsme si kvůli tomu v hotelu instalovat obzvlášť silné závěsy ze speciálního materiálu,“ uvedl mluvčí anglické reprezentace Andy Walker.

Podle odborníků je světlo během noci pro lidský organismus větší zátěží, než se zdá. Obzvlášť u sportovců, od kterých se očekává vrcholný fyzický výkon. Bez pořádného odpočinku to nejde. „To je prostě biologie. Ovlivňuje každého,“ citoval list The New York Times neurovědce Stevena Lockleyho.

„Světlo působí na lidské tělo jako stimulant, podobně jako kofein. Čím více jste světlu vystaveni, tím nabuzenější je organismus a tím déle vám trvá usnout,“ popsal Lockley, podle něhož by bylo lepší, kdyby si týmy v tomto ročním období místo Petrohradu vybraly jižnější základny.

Otázka je, zda se na nevalných výkonech Kostariky, Saúdské Arábie a Jižní Koreje podepsaly právě bílé noci. Anglie s Chorvatskem problémy (zatím) nemají…