Ještě ani týden neuběhl od startu mistrovství světa, po dvou zápasech skupiny A je však jasno o prvních postupujících. Uruguay si druhým vítězstvím zajistila osmifinále a pomohla do něj také Rusku. 

Saúdská Arábie si po úvodním debaklu od hostitelské země vedla proti Jihoameričanům lépe, nicméně jeden klíčový pokus neuhlídala. Luis Suárez využil po rohovém kopu zaváhání gólmana Uvaíse, který podběhl míč. Uruguayský kanonýr už pak měl jednoduchou práci trefit odkrytou branku.

Na střeleckou listinu už se nikdo další nezapsal a výběr trenéra Óscara Tabáreze si připsal druhou výhru na turnaji, kterou si zajistil postup mezi nejlepší šestnáctku.

„Kvalifikovali jsme se do další fáze. To jsme chtěli a potřebovali. Máme však co zlepšovat. Musíme hrát lépe, vytvářet si více šancí. Pozitivní naopak je, že jsme ještě nedostali gól. Navíc nemáme ani jednu kartu a nikdo se nezranil,“ okomentoval vystoupení svých svěřenců uruguayský kouč.

Poslední zápas jeho týmu proti domácím Rusům bude soubojem o první místo ve skupině. Naopak Saúdové a Egypťané už si proti sobě zahrají jen o třetí místo.

Portugalci se trápili

V obou zápasech skupiny B se favorité ke svým výhrám protrápili. Především Portugalci měli proti Maroku namále, zachránil je však Cristiano Ronaldo. Jedinou branku duelu vstřelil již ve čtvrté minutě, kdy se výtečně uvolnil při rohovém kopu a hlavou zavěsil. "CR7" se po hattricku proti Španělsku dokázal opět prosadit a zaznamenal již svou 85. reprezentační trefu.

Díky ní se v historických tabulkách dostal před legendárního kanonýra Ference Puskáse a stal se nejlepším střelcem mezi Evropany na mezinárodní scéně.

Maročané převzali po inkasované trefě otěže zápasu, byli lepším týmem a vypracovali si pěknou dávku dobrých příležitostí. Jenže žádná z nich nenašla správný cíl. 

„Vítězství bereme, ale jinak jsem z výkonu zklamaný. Není moc věcí, které bych mohl pochválit. Nehráli jsme dobře s míčem, byli jsme pomalí. Nedokážu si vysvětlit důvody. Hodně nás podržel brankář,“ neskrýval i přes výhru rozpaky portugalský kouč Fernando Santos.

Španěle zachránila kuriózní trefa

Druhý tým z Pyrenejského poloostrova vyrukoval na Írán. Územní i střelecká převaha Španělů byla výrazná, nicméně k jediné trefě zápasu jim dopomohl zajímavým způsobem soupeř.

Diego Costa dostal míč do vápna, kde si ho zpracovával v obležení dvou soupeřů. Rezajíán se mu ho pokusil vypíchnout, ale balon pouze nastřelil do nohy španělského forvarda, od které se odrazila až za záda gólmana. 

Íránu se také povedlo skórovat, ale trefa Teramiho nebyla po konzultaci s videorozhodčím uznána kvůli ruce útočícího hráče. Španělsko tak završilo den jednobrankových vítězství. Stejně jako Portugalsko a Uruguay zvítězilo 1:0.

„Jsme spokojení s výsledkem, ale měli jsme hodně těžkou práci. Soupeř nám nedal moc prostoru, ale naštěstí se nám povedlo skórovat a udržet vedení,“ prohlásil trenér Španělů Fernando Hierro. 

V posledních zápasech skupiny B se utká Portugalsko s Íránem, který stále může postoupit. Do dalších bojů už se naopak nemůže probojovat Maroko, které na závěr vyzve Španěle.