Jenže to je kámen úrazu: Tyhle primáty vybojoval na starém kontinentu. V dresu Argentiny nezáří. Jasně, nastřílel nejvíce gólů v historii země, leč k úspěchům reprezentace to nevedlo. A nevede.

Messi totiž strádá také na mistrovství světa. Po prohře s Chorvatskem, které navíc předcházela šokující remíza s Islandem, hrozí jeho mužstvu konec na šampionátu. Brzký a hořký…

„Takhle slabou Argentinu nepamatuji,“ uvedl někdejší fotbalista a nyní uznávaný expert Gary Lineker. A tenhle výrok by se dal převést i na Messiho.

Hvězdný fotbalista po špatném výkonu utekl do šatny. Žádné rozhovory.

Zatímco jeho spoluhráči gratulovali Chorvatsku, on ne ačkoli třeba s Ivanem Rakitičem hraje v Barce.

Doma to Messi schytal (hlavně za výkon) a zastání našel jen u hrstky lidí. „Je to má vina,“ prohlásil trenér Jorge Sampaoli.

Mimochodem ten se za svou hvězdu postavil rovněž po úvodním mači (nevysoký záložník tehdy neproměnil pokutový kop). „Snažíme se mu udělat prostor. Taktikou je: dejte balon Messimu,“ vysvětlil argentinský kouč.

Avšak právě v tom spatřují experti největší potíž. Třicetiletý fotbalista má jinou úlohu než v Barceloně. A jiní jsou také spoluhráči… Není s nimi tak často, chybí automatismy.

A soupeři si toho všimli. „Messi se dá zastavit. Společně jsme to zvládli,“ culil se Chorvat Dejan Lovren.

Argentina prohrála 0:3. „Šlo o masakr. Messi nic neměl a ani nic neudělal,“ uvedl tamní sportovní list Ole. Média zmiňují i fakt, že pro reprezentaci to byla největší blamáž na MS od roku 1958. Starší ročníky si asi vzpomenou před šedesáti lety Československo vypráskalo družinu z Jižní Ameriky 6:1!

Argentina by ale pořád neměla zapomínat, že ač Messi možná v národním týmu tolik neexceluje, bez něj je to úplný propadák.

Důkazem budiž dvě porážky v nedávných přípravách jarní debakl 1:6 ve Španělsku a loňský krach 2:4 s Nigérií. V obou případech hvězda chyběla…

Zpět do současnosti: na neděli původně Sampaoli plánoval odpočinek.

Měl se konat večírek. Na počest Messiho (v neděli má totiž 31. narozeniny).

Jenže z oslavy nic nebude. Fotbalisté se musí připravovat na klíčové střetnutí skupiny.

A když byla řeč o Nigérii právě tento tým stojí Argentině v cestě. A afričtí bojovníci včera získali pořádnou porci sebedůvěry, když porazili Island 2:0.

Situace je zamotaná: Favoritovi nemusí na postup stačit ani tři body!

Poslední zajímavost? V tak mizerné situaci Argentina byla naposledy v roce 2002 (tehdy naposledy neprošla ze skupiny).