Proč je řeč právě o Kataru? Důvod je zjevný, právě v téhle pouštní zemi se bude za čtyři roky konat další šampionát. Přidělit pořádání nejsledovanější sportovní akce planety právě Kataru bylo (a stále je) asi nejkontroverznější rozhodnutí v historii FIFA. Problémů je totiž na stole víc než dost.

Kylian Mbappé.
Hvězdný i štědrý Mbappé. Mladý tahoun Francie daruje výdělek z MS charitě

Třeba zbrusu nové stadiony. Ty vznikají v okolí Dauhá v horké poušti. Lze si představit extravagantnější způsob utrácení miliard dolarů? Zahraniční dělníci, kteří tyto „pomníky zbytečnosti“ staví, navíc žijí v podmínkách připomínajících otroctví.

Dřina za pár korun

„Musíme bydlet v izolovaných táborech. Nemáme šanci podívat se někdy tam, kam chodí normální Katařané. Nesmíme u sebe mít průkazy, sebrali nám i pasy. Nesmíme si najít jinou práci,“ popsal Keňan Calton v rozhovoru pro nezávislou rozhlasovou stanici PRI.

Francouzi se radují z vítězství na MS.
Co přinesl šampionát v Rusku? Méně gólů ze hry a penaltovou smršť

Podle zpráv Mezinárodní organizace práce není neobvyklé, že cizí dělníci v Kataru pracují na stavbách pro MS víc než 72 hodin týdně a u jedné firmy se přišlo na to, že nutila své „zaměstnance“ pracovat přes 120 dnů v kuse. Bez jediného dne volna. To vše za přibližně 250 dolarů měsíčně, tedy pět a půl tisíce korun.

Zimní turnaj

Dalším problémem je termín konání. V létě panují v Kataru nesnesitelná vedra, hrát se tak bude ve velmi nezvyklém termínu turnaj začne 21. listopadu 2022 a vyvrcholí jen týden před Vánocemi.

Ligové soutěže v Evropě (kde hraje většina předních fotbalistů planety) přirozeně nejsou nadšeny, že budou muset skoro na dva měsíce přerušit program. O Lize mistrů a dalších pohárových soutěžích ani nemluvě. „Ostuda,“ hodnotil verdikt FIFA bývalý anglický útočník Gary Lineker.

Didier Deschamps
Světový titul slavil jako hráč, teď k němu Deschamps dovedl Francii jako kouč

A to ještě nebyla řeč o korupci při samotné volbě pořadatele, která se měla týkat desítek předních bafuňářů z FIFA.

Katařané jsou ovšem přesvědčeni, že „jejich“ MS bude dokonalé. „Každý říkal, že přidělit mistrovství světa Rusku byla chyba. A viděli jste, že to nakonec byl úžasný turnaj, který fanoušky uchvátil. To samé se stane za čtyři roky,“ slíbil Hasan al-Thawadi z organizačního výboru.