Sportovní akce často přinášejí investice do veřejného prostoru, v ruském prostředí však mají svá úskalí. Ruské sociální sítě nyní zaplavují fotky domů na hlavních třídách, které vláda nechala natřít. Dokonalý obraz potěmkinových vesnic utváří fakt, že je natírá jen směrem do ulice. 

Více fotek novodobých potěmkinových vesnic ze Samary ZDE.

Hrát se bude v 11 ruských městech, řada z nich je ale nechvalně proslulá toulavými psy a kočkami. Vláda se s nimi ale rozhodla zatočit. Na jejich chycení, sterilizaci či zneškodnění vyčlenila miliony rublů.  Většina z nich měla skončit v útulcích, podle ochránců zvířat je však ale rovnou nechává utratit. 

Jak píše list The Guardian, člen ruského parlamentu Vladimir Burmatov navštívil Jekatěrinburg, aby na likvidaci nejlepšího přítele člověka dohlédl. Když ale na místo přijel, byl zděšen. Podle Burmatovova se v Jekatěrinburgu nachází přes čtyři tisíce toulavých psů, na jedno zvíře ale není vynaloženo více než 100 rublů (35 korun). „Způsob, který jsem viděl, byl velmi bolestivý. Podvyživení psi se nacházeli v podmínkách, které nelze nazvat ani uspokojivé,“ napsal Burmatov. Kam jdou ale zbylé peníze, nikdo neví.

Bratři celého světa

Mezinárodní fotbalová asociace přiřkla Rusku pořádání šampionátu již v roce 2010. „Šampionát urychlí náš přechod ke kompletně jinému národu, jehož lidé budou bratři a sestry celého světa,“ prohlásil tehdy zástupce Ruska na prezentaci v Zurichu v roce 2010.

Video: Prezentace Ruska před získání pořadatelství

Co Rusko myslí politikou bratrství, ukázalo v následujících letech. Násilím zabralo Krym, rozpoutalo válku na východě Ukrajiny a je zodpovědné za sestřelení malajsijského boeingu 777 nad Ukrajinou, na jehož palubě zahynulo 298 lidí. V neposlední řadě podporuje krvavého diktátora Bašára Asada v Sýrii a popírá svou účast na otravě bývalého agenta Sergeje Skripala novičokem, ke kterému došlo v březnu v britském Salisbury.

„Netoužíme se stát globalizovaným národem, tato myšlenka je přežitá,“ říká ruský politolog Vladimir Frolov pro list New York Times. „Strategie ruské zahraniční politiky je stát se kočkou, která kráčí sama,“ dodává. Podle něj Rusko stále cítí komplex z rozpadu SSSR. Velmocenské slávy ale nedokáže dosáhnout vojensky ani ekonomicky.

Akce, jako je olympiáda v Soči a fotbalový šampionát, jsou ideálními příležitostmi. Oči k nim upírá celý svět. Může se pak prezentovat jako země, které nevadí mezinárodní izolace a dokáže fungovat i navzdory sankcím.

"Tyto akce neprezentují Rusko samotné, nýbrž Putinovu představu o Rusku včetně Putina. Tato demonstrace síly, moci a kolektivního úspěchu je pro něj velmi důležitá,“ vysvětluje Rus Lev D. Gudkov, šéf ruského think-thanku Levada Center. 

„Není mnoho mezinárodních spolků, jimiž je Rusko členem,“ doplňuje ho bývalý analytik Kremlu Gleb Pavlovsky. „Procházíme právě obdobím mezinárodní izolace. Je pro nás důležité ukázat, že patříme mezi velmoci nebo bychom alespoň měli patřit,“ dodává.

Při hrách v Soči Putin prohlásil, že podobné události mohou organizovat jen velmoci. „Pořádat takovéto mezinárodní události je jako vyhrávat v malé válce. Čím je událost větší, tím silnější se autority země zdají,“ vysvětluje analytik.

V neposlední řadě nejde ignorovat fakt, že Putin sport miluje. Jako prezident se okázale představuje, jak hraje hokej, plave a jezdí polonahý na koni. Na dotaz, kdo podle něj vyhraje, uvedl že „organizátoři“. 

K bojkotu vyzvali například ukrajinští aktvisté ve svém klipu. "Chystáte se na světový pohár v Rusku? Buďte si jisti, že tím sponzorujete válku, zločin a teror," uvádí ve svém videu. Například organizace Human Rights Watch apelovala na světové lídry, aby bojkotovali zahajovací ceremoniál. Otevřený dopis poslali do Ruska i pozůstalí 40 Australanů, kteří zemřeli v malajsijském letadle s tím, že na pořadatele šampionátu hází „temný stín“.

Zemi, která není fotbalová velmoc, měl šampionát podle plánu stát 640 milionů dolarů, jeho cena se ale vyšplhala na 11 miliard dolarů. Hrát se bude na zcela nových i starších stadionech.