Soud v Moskvě dnes čtyři osoby shledal vinnými z porušení zákona o chování na sportovních akcích. Po další tři roky se také nesmí zúčastnit velkých sportovních událostí. Skupina o tom informovala na svém facebooku.

Narušitelé vběhli na hřiště stadionu Lužkini v policejních dresech během druhé poloviny utkání. Zápas byl asi na půl minuty přerušen, než byli ochrankou zadrženi.

Skupina Pussy Riot speciálně zmínila ukrajinského režiséra Oleha Sencova, kterého Rusko zatklo v květnu 2014 a o rok později ho odsoudilo na 20 let za to, že údajně na Krymu, který Moskva anektovala v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí. Sencov od poloviny května drží hladovku.

Pussy Riot: Policista vstupuje do hry

Zdroj: Youtube

O propuštění Sencova a dalších 60 vězněných Ukrajinců prosili Rusko i poslanci pěti českých opozičních stran. 

Skupina Pussy Riot je známa svým kritickým postojem vůči vládě ruského prezidenta Vladimira Putina a ruským poměrům. Proslavila se vystoupením v moskevském Chrámu Krista Spasitele v roce 2012. Marije Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovové byly za tento přečin odsouzené k dvouletému žaláři. Jekatěrině Samucevičové soud nakonec změnil nepodmíněný trest na podmíněný. 

Několik měsíců před vypuknutím zimních olympijských her v ruském Soči v únoru 2014 jim byla udělena prezidentská amnestie. Do vypršení trestu jim tehdy zbývalo čtvrt roku.

Rusko musí Pussy Riot vyplatit odškodné za incident v roce 2012
Soud ve Štrasburku pro lidská práva dnes rozhodl, že při vyšetřování a odsouzení tří členek skupiny v roce 2012 Rusko porušilo jejich práva. Soud nařídil, aby Moskva Marii Aljochinové, Nataliji Tolokonnikovové a Jekatěrině Samucevičové vyplatila odškodné a zaplatila rovněž soudní výdaje. Podle Štrasburkského soudu došlo tehdy k porušení článku 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o zákazu nelidského a ponižujícího zacházení, Rusko je signatářem této úmluvy.

Problém rovněž představovaly podmínky, ve kterých byly ženy převáženy k soudu a ponižující zacházení, kterému byly vystaveny v soudní síni. Došlo také k porušení článku 5 (právo na svobodu a osobní bezpečnost), článku 6 (právo na spravedlivé řízení) a článku 10 (svoboda projevu). 

"Soud připustil, že reakce na porušení pravidel chování v místě určeném pro modlitby mohla být oprávněná. Nicméně stanovil, že uvěznit je za to, že měly na sobě barevné oblečení, mávaly rukama a kopaly nohama a použily i nadávky, aniž byl zanalyzován text jejich písně a okolnosti jejich vystoupení, bylo nepřiměřeně přísné," uvedl evropský soud. 

Rusko tak musí zaplatit Tolokonnikovové a Aljochinové po 16 tisících eurech (přes 400 tisíc korun) a Samucevičové pět tisíc eur (130 tisíc korun). Musí rovněž uhradit soudní výdaje ve výši 11 760 eur (300 tisíc korun).

Video: Incident na hřišti a drsný postup ruských vyšetřovatelů

Zdroj: Youtube