Platí to i o sexu. Debatu rozjela ve velkém stylu poslankyně Tamara Pletněvová, šéfka parlamentního výboru pro rodinu. Z titulu své odpovědné funkce důrazně varovala ruské ženy, aby je ani nenapadlo mít během šampionátu pletky s fanoušky z ciziny.

Hrozba pro rasu

Poslankyně Pletněvová byla sice zvolena za komunisty, její argumentace nicméně připomíná spíš extremisty z opačného konce politického spektra. Zjevně ji děsí představa dětí „odlišné rasy“ a ředění ruské krve.

„Jedna věc je mít dítě s někým, kdo je stejné rasy, ale když je odlišné rasy, je to něco jiného. To je problém. Vím, že takové dítě pak trpí, vyrůstá jen s matkou. To platilo už za sovětských dob,“ zamyslela se Pletněvová a připomněla moskevskou olympiádu v roce 1980, kdy se prý řada Rusek rovněž rasově zapomněla…

Slušné Rusky

Ale… Ještě že má matička Rus v čele milovaného (někde nenáviděného) vládce Vladimira Putina. Přímo z Kremlu totiž vyšlo sdělení, které ze všech ruských dívek a žen, bažících po milostném dobrodružství s exotickými hosty, sňalo břímě strachu.

„Tohle nemá nic společného s mistrovstvím světa. Ruské ženy se mohou stýkat, s kým chtějí,“ uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Kreml promluvil, kauza skončena.

Otázka je, zda Rusky prezidentova svolení k pletkám využijí. Svérázný názor totiž pronesla Inna Žirkovová, pohledná manželka ruského reprezentanta Jurije Žirkova.

„Souhlasím s tím, že během MS je lepší nemít žádný sex s cizinci. My Rusky jsme slušné,“ konstatovala vnadná modelka, která na sociálních sítích ráda publikuje fotky, na nichž toho na sobě nemá příliš mnoho.

Vše pro fanoušky

Prezident Putin se ovšem nestará jen o sexuální vyžití ruských dam. Starostlivě dbá o všechny domácí fanoušky, z nichž většina má poměrně hluboko do kapsy. Proto letecký dopravce Aeroflot po výzvě od Putina přišel se štědrou nabídkou ruští diváci, mířící na zápasy šampionátu, zaplatí za letenku pouhých pět (!) rublů (necelé dvě koruny).

„Nemůžeme dát našim fanouškům letenky zadarmo, ale umožníme jim velmi levnou cestu na zápasy,“ řekl po setkání s Putinem šéf aerolinek Vitalij Savaljev. Stačilo se vykázat platnou vstupenkou na zápas MS a letíte za bůra.

Hodně drahý špás

Ušlechtilé, že? Ruští fandové budou jistě spokojeni. Jinak by si totiž mohli uvědomit, že z jejich daní šlo na pořádání obřího turnaje 12 miliard dolarů, tedy přes 266 miliard korun (a to je oficiální údaj, skutečné náklady byly zřejmě výrazně vyšší), a v porovnání s tím je letenka za pět rublů jen slabá náplast.

Další miliardy pak během výstavby stadionů a infrastruktury uvízly za nehty vlivných oligarchů. Tito ekonomičtí bohatýři profitují z akcí jako MS nebo ZOH v Soči daleko nejvíc.

„Žádný z těch velkých kontraktů nebyl výsledkem otevřeného tendru, ale byly přiklepnuty dlouholetým prezidentovým přátelům. V Rusku je už navíc zavedený zvyk, že tyto zakázky bývají předražené minimálně o deset procent,“ řekl listu The Independent Ilja Šumanov z ruské pobočky Transparency International.

Proto Kreml jen vítá, že se nahlas mluví o vstřícnosti ruských krásek k cizincům, letenkách a parádním vstupu ruského týmu do turnaje. To je kouzlo fotbalu.