V historii se podobný počin povedl pouze dvěma dalším legendám. Titul mistrů světa slavili jako hráč i kouč Franz Beckenbauer a Mário Zagallo. Nyní se k nim přidal francouzský stratég.

Francouzi se radují z vítězství na MS.
Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Před dvaceti lety byl Deschamps jako defenzivní pilíř důležitou součástí záložní řady reprezentace Galského kohouta. Po boku Zidana, Blanca či Bartheze slavil premiérovou výhru na mistrovství světa pro svou zem. Letos k němu dovedl nové francouzské persony Griezmanna, Pogbu či Mbappého.

„Vítězství není o mně, patří hráčům, kteří vyhráli finále. Nemyslím na sebe. Samozřejmě jsem hrdý, ale na lavičce jsem od toho, abych dosáhl určitých cílů,“ řekl trenér.

Deschamps působí jako hlavní kouč národního týmu od roku 2012, kdy převzal rozklížený celek, který na třech velkých akcích v řadě nedokázal přejít čtvrtfinále. Kolem týmu se naopak často rojily skandály, hráči byli rozhádaní s trenéry. Pak ale přišel pouze 169 centimetrů vysoký chlapík…

Luka Modrič slaví postup do čtvrtfinále.
Hráč turnaje? Jednoznačně Modrič, střelcům vládl Kane

Na prvním šampionátu pod jeho vedením padla reprezentace opět ve čtvrtfinále s pozdějšími mistry světa Němci, o dva roky později na EURO už však došla až do finále. Francouzi padli s Portugalci, nicméně potenciál týmu se zdál být veliký. To se potvrdilo v posledních týdnech, tentokrát završených vítězným posledním zápasem a zlatými medailemi na krku.

„Porážka před dvěma lety nás hrozně bolela, ale zároveň nám pomohla. Poučili jsme se a přestavěli jsme tým, což byl důležitý proces. Máme tu mladé hráče, některým šampionům je teprve devatenáct, přesto jsme nejlepší na světě,“ pochvaloval si Deschamps.

Francie vyhrála mistrovství světa s druhým nejmladším celkem turnaje. Logicky se tedy nabízí otázka, jestli právě tato sestava může vládnout fotbalu i v dalších letech. Potenciál k tomu rozhodně má. Jak na hřišti, tak na lavičce.

Pořadatelé vyvádějí jednu z žen ze skupiny Pussy Riot, která narušila finále mistrovství světa.
Akce Pussy Riot narušila finále MS ve fotbale. Mbappé si s jednou z žen plácnul