Na rozpálené ulice v Buenos Aires pražilo v neděli odpoledne slunce. U proslulé atrakce Obelisco (Obelisk) na Plaza de la República se srotily tisíce fanoušků. Krátce po skončení penaltového rozstřelu (místního času v 15:00) vypukly oslavy.

Tak to vypadalo v Buenos Aires (článek pokračuje pod videem):

| Video: Youtube

Oslavy byly logicky mnohem silnější než po postupu přes Chorvatsko. 

Druhá největší země Jižní Ameriky, jež má 46 milionů obyvatel, konečně mohla propuknout v jásot. Všude byl vidět Messi - na plakátech, dresech, bubnech. A právě kapitán se chtěl s reprezentací loučit na vrcholu. S trofejí, s níž už mnozí pesimisté ani nepočítali.

Povedlo se. Ale Messi řekl: "Nekončím." I proto v Rosariu skandovaly davy jeho jméno dlouhé minuty. Jen "Messi, Messi, Messi".

Předchozí kontroverze, nepochopení… Vše je zapomenuto. Nakonec si k němu místní našli cestu. Šílí nejen děti. "Je pořád jako kluk ze sousedství," prohlásil pro deník New York Times Sergio Vallejos, jenž se pochlubil i tetováním s hráčem s pověstným číslem 10.

Mimochodem, Argentina slavila titul naposledy v roce 1986, tedy v Maradonově éře.

Je symbolické, že Messi svého předchůdce napodobil právě teď. Argentina totiž stejně jako před lety bojuje s vysokou mírou inflace - má dosáhnout 99 procent a hned tak se nezastaví… Během předchozích oslav, které pamatují jen starší ročníky, dosáhla inflace 116 %!

Ovšem zrovna ekonomické problémy jsou teď to poslední, co fanoušky trápí. Další hodiny a dny se bude slavit. 

A těch pár rozbitých výloh se brzo spraví - začíná nekončící párty, v níž se bude čekat na přílet hrdinů z Kataru.

Krátký záznam z Buenos Aires:

| Video: Youtube