Mistrovství světa ve fotbale má za sebou teprve dva týdny, ale pobyt argentinské reprezentace v Rusku se už nyní podobá nekonečné telenovele, jimiž je ostatně tahle jihoamerická země proslulá. Každý den turnaje přináší nový díl a fanoušci jen trnou, co bude dál.

„Nepamatuju se, kdy jsem naposledy takhle trpěl,“ povídal Lionel Messi po úterním vítězství 2:1 nad Nigérií. Protrpěná výhra ve veledůležitém duelu o postup přidala argentinské hvězdě určitě nějakou tu vrásku. O předchozí blamáži proti Chorvatsku ani nemluvě.

Smutný den prožili Němci, kteří se jako obhájci titulu světových šampionů loučí s letošním turnajem.
Konec šampionů, Němci se loučí s turnajem. Brazilci nakonec ovládli skupinu

„Dny po té porážce od Chorvatska pro nás byly hodně obtížné. Pro všechny. Je nesmírná úleva, že jsme nakonec zvládli postoupit ze skupiny,“ řekl za celý tým kapitán Messi. Muž, který měl údajně stát za pučem kabiny proti reprezentačnímu trenérovi.

Trenér na odstřel?

Kouč Jorge Sampaoli je pod neskutečným tlakem národa, pro který je fotbal náboženstvím. Když Argentina na MS nejdřív jen remizovala s Islandem a pak přišla ostudná prohra 0:3 s Chorvatskem (po tragickém výkonu), byl ze Sampaoliho muž na odstřel.

Některá argentinská média přišla s informací, že v hráčské šatně se utvořila jakási rada starších v čele s Messim, Javierem Mascheranem a dalšími zkušenými reprezentanty, a ta se prý obrátila na vedení svazu s tím, že klíčovou bitvu s Nigérií si budou hráči řídit sami. Trenéra nepotřebují.

Diego Maradona oslavy po výhře nad Nigérií trochu přehnal a skončil v péči lékařů.
Maradona jásal, až zkolaboval, Messi vzýval Boha. Tak slavila Argentina

Znělo to i na jihoamerické poměry dost fantasmagoricky, jen to ale svědčí o divokých turbulencích v týmu, který měl patřit k hlavním favoritům turnaje.

Svazový šéf Claudio Tapia spekulace o puči odmítl. „Média tím jen zraňují náš národní tým,“ uvedl Tapia.

Také údajní vzbouřenci existenci týmové „junty“ popřeli.

„Naše vztahy s trenérem jsou úplně normální,“ řekl Mascherano, hned ale dodal: „Samozřejmě, pokud se nám něco nelíbí, tak mu to řekneme. Jinak bychom byli pokrytci.“

Neymar odkulhal z tréninku Brazílie
Geniální simulant budí vášně. Proč Neymara nesnáší tolik fanoušků?

Argentina nakonec postoupila (s Boží pomocí, jak dodal Messi) a v osmifinále vyzve Francii.

Proti silnému soupeři se rozháraná parta musí semknout. Tlak na Sampaoliho výběr se přitom bude jen stupňovat.

Blíží se bitva s Francií

„Jednoduše nemůžu potvrdit věci, které neexistují,“ prohlásil trenér Argentinců o svých údajných sporech s hvězdami.

Pak se Jorge Sampaoli opřel do novinářů. „Přimějí člověka, aby se cítil jako sprostý zločinec jen kvůli jednomu prohranému zápasu.“

Hvězdný Lionel Messi proti Nigérii odehrál svůj nejlepší zápas na turnaji, vstřelil krásný gól. Teď od něj celá Argentina očekává další zázrak v sobotu proti Francii.

Miloslav Urbanec
Český fanoušek Argentiny Urbanec: Postup? Není pochyb, Messi to zařídí

Pokud na něj nedojde, bude mít tahle telenovela hodně slzavý konec.

A nejvýraznější vzpomínkou na argentinské působení v Rusku zůstane poněkud bizarní pohled na křepčícího Maradonu, který vítězný gól proti Nigérii slavil na tribuně vztyčenými prostředníčky směrem k fanouškům soupeře…