Fotbal a pivo zkrátka patří k sobě. Jenže na světovém šampionátu v Kataru si ho na stadionech nedáte. FIFA těsně před začátkem mistrovství cukla a prodej alkoholického piva při zápasech zakázala. „Po debatě s představiteli pořádající země došlo k rozhodnutí přesunout prodej alkoholických nápojů ze stadionů a jejich okolí do fanouškovských zón a dalších míst s potřebnou licencí,“ oznámila nečekanou zprávu FIFA.

Fanoušci Walesu sledovali výkon rivala z Anglie v baru La Parisienne v Dauhá
Šuškanda z Kataru: Karikaturu s teroristy neřešte u piva. Je to haram, ne harém

Pivo se dá sehnat v oficiálních fanzónách. Tam ale za něj zaplatíte přes tři stovky a můžete si koupit maximálně čtyři piva.

Chceme pivo!

V převážně muslimské zemi je konzumace alkoholu na veřejnosti přísně zakázána. Pivo značky Budweiser se mělo původně prodávat na osmi stadionech. Pak ale FIFA od tohoto záměru ustoupila. Tímto rozhodnutím proti sobě poštvala fanoušky z celého světa. „Chceme pivo,“ skandovali naštvaně fanoušci Ekvádoru při zahajovacím utkání s Katarem.

Ještě víc ale prskají v Budweiseru. Očekává se, že významný sponzor šampionátu bude mezinárodní fotbalovou organizaci žalovat za porušení smlouvy. Slavný výrobce totiž expedoval do Kataru obrovské množství plechovek piva. Jenže zásilka skončila ve skladu, do fotbalových arén se pivo už nedostalo.

Ale co teď s ním? Na „pivním hřbitově“ přece zůstat nemůže. Americký výrobce už ale přišel na to, jak s pivem naložit. Budweiser slíbil, že celou zásobu plechovek získá vítěz šampionátu. Mistři světa si ta odvezou kromě zlatého poháru i zlatavý mok.

Jakub Podaný.
Zákaz piva v Kataru? Může za to Krčmář, rýpl si Podaný. Kovanda: Políček fotbalu

„Udělejte nás hrdými,“ napsal Budweiser na twitteru k fotce obrovského množství plechovek piv a označil americký národní tým. Spojené státy ale k favoritům nepatří, takže Američané nejspíš nepřivezou domů ani titul, ani pivo. Ale třeba takoví Angličané nebo Němci by jistě měli z nečekaného bonusu obrovskou radost a věděli by, jak s pivem naložit.