Výrazně pomohl k postupu Chorvatska do semifinále světového šampionátu. O bitvu s Anglií ale může obránce Domagoj Vida klidně i přijít.

Chorvatsko se raduje z vítězství nad Ruskem.
A zase ten Rakitič. Chorvatsko vyřadilo Rusko na penalty

S bývalým spoluhráčem z chorvatské reprezentace a současným skautem Dynama Kyjev Ognjenem Vukojevičem totiž po penaltové výhře nad Ruskem v šatně natočili video, ve kterém Vida křičí „Sláva Ukrajině“ a Vukojevič dodává: „Tohle vítězství je pro Dynamo a pro Ukrajinu.“

Nahrávka v Rusku, které má s Ukrajinou napjaté politické vztahy, pochopitelně vzbudila pobouření. Podle Rusů se jednalo o jasnou politickou provokaci.

FIFA proti politice

Záběry se bude zabývat také FIFA, která politická gesta nebo prohlášení bedlivě hlídá, a pokud by usoudila, že skutečně šlo o politickou provokaci, mohla by podle svého kodexu Vidu potrestat až dvouzápasovým zákazem činnosti a pokutou.

Připomeňme, že švýcarská dvojice Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka dostala za politická gesta při oslavě gólů v utkání se Srbskem finanční postih 8680 eur (asi 225 tisíc korun). 

Ruský obránce Sergej Ignaševič.
Ruský rekordman Ignaševič končí s fotbalem

Rusy mám rád

Možný problém si zřejmě uvědomil i Vida a přispěchal s vysvětlením. „Vítězství je pochopitelně pro Chorvatsko, není v tom žádná politika,“ ujišťoval.

„Byl to jen vtip. Za dobu svého působení v Dynamu Kyjev jsem získal hodně ukrajinských kamarádů a nic jiného jsem tím nemyslel. Mám rád ale i Rusy, byl to vážně jen vtip,“ řekl blonďatý bek, který z ukrajinského klubu letos přestoupil do Beşiktaşe.

Semifinále Anglie vs. Chorvatsko je na programu 11. července.

Harry Maguire slaví gól do sítě Švédska.
Anglie udeřila ze vzduchu a je po 28 letech v semifinále MS