Vítěze i poražené už známe. Zbývá poslední otázka jaké trendy turnaj ukázal?

1. VIDEO A PENALTY

Zavedení videorozhodčích se okamžitě projevilo na počtu odpískaných pokutových kopů. Kontroverzní penalta, kterou ve finále proti Chorvatsku proměnil francouzský špílmachr Antoine Griezmann, byla 29. „pentlí“ na šampionátu.

Na finále MS nemohl chybět prezident pořadatelské země Vladimir Putin. Na snímku s ředitelem FIFA Giannim Infantinem
Křivda na fotbalovém svátku? Video (ne)pomohlo

To je daleko nejvíc v historii. Třeba před čtyřmi lety v Brazílii bylo nařízeno jen třináct penalt, dosavadní rekord s osmnácti pokutovými kopy držel turnaj v Jižní Koreji a Japonsku v roce 2002.

2. ÚČINNÉ STANDARDKY

Celkem 73 gólů z celkových 169 (tedy hodně přes 40 procent) padlo po standardních situacích. Nejnebezpečnější byla v tomhle ohledu Anglie, která tímhle způsobem skórovala devětkrát. Ukázalo se, že v současném fotbale je čím dál těžší vstřelit gól ze hry.

„Horší týmy se soustředí hlavně na bránění, protože to je snazší natrénovat. Favorité pak mají se skórováním těžší práci, navíc dochází k faulům kolem pokutového území. Proto důležitost dobře secvičených standardek roste,“ řekl bývalý německý reprezentant Thomas Hitzlsberger.

Oslava francouzských fotbalistů s prezidentem Emmanuelem Macronem.
Francie slaví světový titul. S mistry a pohárem pózoval i prezident Macron

3. MÉNĚ VYLOUČENÍ

Zatímco počet pokutových kopů po zavedení videa zřetelně vzrostl, u červených karet došlo (možná překvapivě) k opačnému trendu množství vyloučených hráčů bylo nejnižší od roku 1978.

V Rusku viděli červenou kartu jen čtyři fotbalisté, zatímco před čtyřmi lety to bylo deset vyloučených borců a třeba v roce 2006 v Německu sáhli rozhodčí po červeném kartonku dokonce v dvaceti osmi případech. 

4. DRAMATA DO KONCE

V Rusku sice padlo méně gólů než na předchozím MS v Brazílii, ale nebývalé vysoký počet zápasů byl napínavý až do závěrečného hvizdu. Z pohledu nezúčastněných fanoušků to turnaji jen dodalo na zábavnosti.

Didier Deschamps
Komentář Michala Sedláka: Dynastie na obzoru

Padlo hned 13 gólů v poslední minutě (nebo v nastaveném čase), které měly vliv na konečný výsledek. Devět z nich znamenalo pro skórující tým vítězství, čtyři vedly k remízám.

5. NADVLÁDA EVROPY

I když přibylo duelů, jež byly vyrovnané až do konce, jedna věc se nezměnila reprezentace z Asie a Afriky stále nestačí na konkurenci z Jižní Ameriky a především z Evropy. Starý kontinent šampionátu dominoval, když dodal šest z osmi čtvrtfinalistů.

„Pro neevropské země by to měla být motivace. Musí pracovat ještě usilovněji, aby se dál zlepšovaly,“ uvedl šéf FIFA Gianni Infantino.

Výkonnostní rozdíly mezi elitou a „zbytkem světa“ se přesto zmenšují. Vždyť třeba bronzoví Belgičané v osmifinále vyřadili Japonsko až gólem z 94. minuty.

Infantino věří, že schválené rozšíření MS na 48 týmů pomůže fotbalově méně vyspělým regionům. Kritici se naopak bojí rozmělnění kvality, již jsme viděli letos.

Francouzi se radují z vítězství na mistrovství světa.
Komentář Františka Bílka: Široká ruská náruč