Argentinci uvidí trofej pro mistry světa po 36 letech, předchozí dva tituly získala jihoamerická země v letech 1978 a 1986. Hlavní oslavy by se měly konat tradičně u obelisku na Náměstí republiky v Buenos Aires, stejně jako před rokem po triumfu na Copě América.

Argentina dotáhla svou cestu k titulu v neděli, kdy ve finále udolala po výsledku 3:3 a 4:2 na penalty obhájce prvenství z Francie.

Poražení Francouzi dorazili domů v pondělí večer. S fanoušky se setkali na náměstí Svornosti, kde na ně čekalo podle odhadů 15 tisíc lidí, kteří je navzdory nedělnímu nezdaru nadšeně vítali.

Lionel Messi na MS 2022.
Federer, Murray, LeBron a další. Messiho zlatou pouť opěvuje celý sportovní svět

Fotbalisté pozdravili fanoušky z balkonu hotelu Crillon. Jako první davu zamávali trenér Didier Deschamps a kapitán Hugo Lloris. Poté se k nim přidal zbytek týmu. Fanoušci skandovali "díky". Reprezentanti podle komentátorů byli zaskočeni tím, kolik lidí na ně čekalo.

Vítězná nálada francouzských fanoušků

Tým, kterému se nepovedlo obhájit titul z roku 2018, přiletěl na letiště Roissy - Charles de Gaulle, odkud odjel autobusem do centra Paříže. Kolonu už z přistávací plochy doprovázel policejní konvoj. Novináři poznamenali, že při vystupování z letadla byla většina členů týmu podmračená, na rozdíl od jásajících fanoušků.

Nad davem vlály francouzské vlajky, zpívala se národní hymna Marseillaisa, lidé troubili na klaksony a odpalovali zábavnou pyrotechniku. Navzdory finálové prohře panovala vítězná nálada. V epicentru oslav neměl signál žádný z telefonních operátorů.

Lionel Messi v arabském hábitu s trofejí pro vítěze MS.
Co měl „šejk Messi“ na sobě? Průsvitný hábit je symbolem arabské identity

Fanoušci zdravili fotbalisty i během jejich cesty do centra Paříže. Lidé šplhali po fasádách blízkých domů, věšeli se na sloupy veřejného osvětlení nebo ploty, aby lépe viděli.