Předchozí
1 z 9
Další

Lusail Iconic Stadion v KataruLusail Iconic Stadion v KataruZdroj: Profimedia

Letošní párty jménem mistrovství světa ve fotbale stála katarské pořadatele přibližně 200 miliard dolarů, což z ní dělá nejdražší šampionát všech dob. Většina z této pohádkové částky šla na výstavbu stadionů a související infrastruktury. Turnaj se totiž bude konat v osmi arénách, z nichž jen dvě stály už dříve (a těchto dvou byla jedna zbořena a postavena kompletně znovu).

Prakticky všechny stadiony jsou technologickým divem. Zvláštní pozornost byla (údajně) věnována vlivu staveb na životní prostředí a také systému chlazení vzduchu, aby bylo divákům a hráčům příjemně i pod žhnoucím katarským sluncem. Řada arén se také může pochlubit extravagantním designem jako z učebnice futuristické architektury.

Rok 2018: Francouzi a jejich radost z vítězství na mistrovství světa. Obhájí titul?
MS ve fotbale 2022: Hvězdy, program, stadiony a zajímavosti fotbalového svátku

To všechno zní moc krásně, je tu ale jeden velký černý stín. Podle listu The Guardian zemřelo během stavby stadionů a další infrastruktury pro účely MS přes 6500 dělníků ze zemí jako je Indie, Bangladéš, Nepál či Pákistán (Katar to odmítá s tím, že podobná čísla jsou „mýtus“). Řada organizací upozorňovala na dlouhodobé porušování lidských práv dělníků a jejich zcela nevyhovující pracovní podmínky. Kritice se kvůli tomu nevyhnuly ani četné západní firmy, které získaly v Kataru stavební zakázky.

A ještě jedna zajímavost pro milovníky historie: na designu některých stadionů se podílel německý architekt Albert Speer, jehož stejnojmenný otec byl oblíbencem Adolfa Hitlera, ministrem zbrojního průmyslu nacistické Třetí říše a odsouzeným válečným zločincem. Speer mladší (zemřel v roce 2017) mj. pracoval i na přípravách olympijských her v Pekingu v roce 2008.

Lusail Iconic Stadium

Lusail Stadium: aréna s kapacitou pro 80 tisíc divákůLusail Stadium: aréna s kapacitou pro 80 tisíc divákůZdroj: Shutterstock.com

Kapacita: 80 000 diváků

Počet zápasů: 10

Jde o největší stadion v Kataru a není tedy divu, že právě na něm se bude hrát 18. prosince i finále šampionátu. Po turnaji bude jeho kapacita snížena na polovinu a část odmontovaných tribun má být věnována chudším zemím s nerozvinutou sportovní infrastrukturou. To ostatně platí také o některých dalších stadionech – v Kataru je sice fotbal velmi oblíbený, ale na zápasy tamní ligy jen zřídka chodí víc než 10 tisíc diváků.

Dějištěm letošního šampionátu bude na sklonku roku Katar.
Předvánoční fotbalový šampionát? Katar se v mnoha ohledech zcela vymyká

Organizace Amnesty International kritizovala katarské organizátory za znemožňování vyšetřování úmrtí zahraničních dělníků při stavbě arény. FIFA pak slíbila přísnější dohled a zlepšení životních podmínek dělníků, kritiky to ale příliš neuklidnilo. Porušování lidských práv a otrocká práce tak byly (a jsou) nejvýraznější kaňkou na pověsti turnaje.

Podobně jako další stadiony i ten největší má solární systém ochlazování vzduchu a údajně nulovou uhlíkovou stopu. Původně měl být uveden do provozu už v roce 2020, ale stavba nabrala skluz a aréna tak byla otevřena až letos 9. září duelem mezi egyptským a saúdskoarabským klubovým šampionem. Stadion se nachází 23 kilometrů severně od Dauhá.

Al Bayt Stadium

Al Bayt Stadium: aréna s kapacitou pro 60 tisíc divákůAl Bayt Stadium: aréna s kapacitou pro 60 tisíc divákůZdroj: Shutterstock.com

Kapacita: 60 000 diváků

Počet zápasů: 9

Al Bayt Stadium, stojící 35 kilometrů severně od metropole Dauhá, je jedním ze dvou stadionů pro letošní MS se zatahovací střechou. Právě zde se 20. listopadu odehraje úvodní mač šampionátu mezi domácím Katarem a Ekvádorem. Otevřen byl loni v listopadu zápasem mezi Katarem a Bahrajnem (domácí slavili výhru 1:0).

Marco Reus na nosítkách při zápase proti Schalke 04.
Smolař Reus přijde už o čtvrtý velký turnaj. Můj sen se rozplynul, uvedl

Stavba má připomínat stan pouštních nomádů a podle pořadatelské země splňuje nejpřísnější kritéria ekologické udržitelnosti. Na stadionu se nacházejí také luxusní hotelové pokoje s výhledem na hřiště a parkoviště s místem pro 6000 aut, 350 autobusů a 1000 vozů taxi.

Al Janoub Stadium

Al Janoub Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůAl Janoub Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůZdroj: Shutterstock.com

Kapacita: 40 000 diváků

Počet zápasů: 7

Tento stadion ve městě Al Wakrah jižně od Dauhá na první pohled zaujme svým designem. Nepřekvapí, že se na jeho podobě podílela slavná postmoderní architektka Zaha Hadid. Futuristický vzhled okázalé stavby podtrhuje zatahovací střecha, inspirovaná plachtami loděk lovců perel v Perském zálivu.

Stadion v Dauhá.
Přelud v Kataru. Tisíce za stan v poušti? Pro fanoušky opravdu drahý špás

Není bez zajímavosti, že některým rýpalům výsledná podoba stadionu připomínala spíš ženské genitálie, což Zaha Hadid odmítla jako „směšné“ a „ponižující“. Důležitější ale je, že důmyslný systém chlazení dokáže v místech pro diváky snížit teplotu až na 18 stupňů Celsia (na samotném hřišti na 20 stupňů).

Ahmad Bin Ali Stadium

Ahmad Bin Ali Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůAhmad Bin Ali Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůZdroj: Shutterstock.com

Kapacita: 40 000 diváků

Počet zápasů: 7

S tímto stadionem ve městě Al Raján se to má tak trochu jako s chytrou horákyní – je i není nový. Fotbalová aréna s kapacitou 21 tisíc diváků, domov pro dva katarské kluby, zde stála od roku 2003, o dvanáct let později ale byla zbořena a na jejím místě vznikl modernější (a výrazně větší) stánek, určený pro světový šampionát.

Dějištěm příštího šampionátu bude na sklonku roku 2022 Katar.
Peníze, diskriminace a bídná doprava. Kritika proti fotbalovému MS v Kataru sílí

Nyní se do ochozů vejde přes 40 tisíc lidí, po turnaji ale budou tribuny opět zmenšeny. Stadion byl znovuotevřen koncem roku 2020 a konala se tam část mistrovství světa klubů, stejně jako Arabský pohár o rok později. Pozoruhodná je zejména membrána na fasádě, sloužící jako obrovská promítací plocha.

Khalifa International Stadium

Khalifa International Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůKhalifa International Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůZdroj: Shutterstock.com

Kapacita: 40 000 diváků

Počet zápasů: 8

Chalífův mezinárodní stadion se od ostatních supermoderních katarských arén liší tím, že je v provozu už od roku 1976. Od té doby byl však několikrát přestavěn a patřičně vyšňořen, naposledy v letech 2014 až 2017 právě kvůli fotbalovému mistrovství světa. Mj. se zde bude hrát zápas o třetí místo.

Bývalý předseda FIFA Sepp Blatter
Špatná volba. Přidělení MS Kataru byla chyba, přiznal bývalý šéf FIFA Blatter

Nejde o ryze fotbalový stadion, konají se na něm i atletické akce. Například v roce 2019 se zde odehrávalo atletické mistrovství světa, na němž česká výprava poprvé od rozdělení federace nezískala žádnou medaili. V minulosti stadion hostil rovněž Asijské hry, Diamantovou ligu a vcelku nedávno i mistrovství světa fotbalových klubů.

Education City Stadium

Education City Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůEducation City Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůZdroj: Shutterstock.com

Kapacita: 40 000 diváků

Počet zápasů: 8

Jak sám název naznačuje, tento stadion se nachází v areálu několika univerzitních kampusů ve městě Al Raján v blízkosti katarské metropole. Přezdívá se mu „Pouštní diamant“ a vzhledem k tomu, že dvacet procent použitých materiálů je (prý) zcela ekologických, je považován za vzor stadionu vstřícného k životnímu prostředí.

Patrik Schick
Schick, největší propadák v Německu. Cena hvězdy Leverkusenu padá rapidně dolů

V nové aréně se mělo v roce 2019 konat mj. finále klubového mistrovství světa FIFA, jenže slavnostní otevření se nakonec opozdilo a stejný turnaj se tam tak hrál až za rok (včetně finálového mače mezi Bayernem Mnichov a mexickým UANL).

Stadium 974

Stadium 974: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůStadium 974: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůZdroj: Shutterstock.com

Kapacita: 40 000 diváků

Počet zápasů: 7

Proč má tento stadion v názvu právě číslovku 974? Odpověď je překvapivá: k jeho výstavbě bylo použito právě tolik recyklovaných dopravních kontejnerů, zároveň jde o mezinárodní telefonní předvolbu Kataru. Svědčí to tom, že tato aréna, stojící přímo v Dauhá u moře, je v mnoha směrech výjimečná.

Jan Klíma od června trénuje brankáře v indonéské Persiji Jakarta.
Kúdelu neodsuzujte, říká český kouč z Indonésie. Fotbal stopla tragédie

Stadion vznikl na umělém výběžku pevniny a je postaven z modulů, které budou po skončení turnaje opět rozebrány. Vůbec poprvé v dějinách fotbalových šampionátů tak jde o dočasný stadion, který nezůstane na svém místě. A je možné, že za pár let se na něm bude opět hrát MS: pokud Uruguay uspěje se svou kandidaturou na rok 2030, bude katarská aréna přestěhována právě do této jihoamerické země.

Al Thumama Stadium

Al Thumama Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůAl Thumama Stadium: aréna s kapacitou pro 40 tisíc divákůZdroj: Shutterstock.com

Kapacita: 40 000 diváků

Počet zápasů: 8

V případě tohoto stadionu se architekti inspirovali tvarem čapky takíja, tradiční mužské pokrývky hlavy v zemích Blízkého východu. Aréna stojí přímo v Dauhá a obklopuje ji veřejný park o rozloze 50 tisíc metrů čtverečních. Po skončení turnaje má být polovina ze čtyřiceti tisíc sedaček odmontována a darována dalším zemím.

Stadion byl slavnostně otevřen loni v říjnu, ale už v roce 2018 obdržel ve Francii architektonické ocenění. Během MS se na něm odehraje šest zápasů základních skupin a dva duely play-off, včetně jednoho čtvrtfinále.