Začněme oklikou: zkuste si tipnout, zda muslimské země nechají ženy zápolit v soutěži krásy. Ano, nebo ne?

Odpověď vás možná překvapí: třeba v Tunisku ano. Před rokem se dokonce na Miss World objevila slečna z Iráku. Ale pak už nic.

Emiráty, Bahrajn, Katar. Nic. Zákaz.

Zdroj: Deník

Katar má však svou soutěž krásy velbloudů. A aby tuto akci zpopularizoval, uspořádal ji teď během fotbalového šampionátu.

Medaile a odměna

„Myšlenka byla podobná. Uspořádat mistrovství světa v kráse velbloudů. A máme tu velká jména,“ uvedl pro agenturu Reuters Hamad Jaber al-Athba, což je šéf klubu Camel Mzayen.

Legendární brazilský fotbalista Pelé po finále MS 1970 v Mexiku
KVÍZ: Gól století, smrt na Maracaná a selhání božského copánku. Znáte finále MS?

Šejkové přistupují k soutěži krásy velbloudů zcela vážně. Ještě před shromážděním muselo každé zvíře projít zdravotní prohlídkou. Pokud by rentgen odhalil jakýkoliv zákrok, následuje diskvalifikace. Takto nedávno v Saúdské Arábii vyřadili hned osmdesát zvířat. Jeden z častých podvodů? Botox. Následně se hodnotí různá kritéria. Třeba tvar hlavy. Jaké má uši a tlamu…

Šampion dostane na krk medaili, jeho majitel obdrží 200 tisíc katarských riálů, což je v přepočtu zhruba 1 270 000 korun.

Mimochodem, nejde jen o vzhled. V jedné kategorii může vyhrát velbloudice, která vyprodukuje nejvíc mléka. Majitel za její výkon dostává rovněž odměnu, byť ne tak velkou.

Byznys s velbloudy

„Máme velbloudy rádi. Jsou součástí naší rodiny, dáváme jim jména. Takto to chodilo za našich otců a dědů,“ řekl Jassim al Kuwari, jenž patřil do týmu vítězné „stáje“.

Spolu s dalšími Katařany z řad „VIP“ seděl v klimatizovaném luxusním stanu, popíjel čaj a kochal se.

Velbloudi jsou v Kataru (a okolních zemích) známí také jako závodní zvířata. Dostihový okruh u Dauhá postavili už před padesáti lety!

Fanoušci Walesu sledovali výkon rivala z Anglie v baru La Parisienne v Dauhá
Šuškanda z Kataru: Karikaturu s teroristy neřešte u piva. Je to haram, ne harém

Jenže zatímco pro krásu či rychlost potřebují tito přežvýkaví sudokopytníci jisté geny, na jeden byznys se hodí úplně každý. Svezení pro turisty zažívá díky fotbalu obrovský boom.

„Vydělám hodně,“ přiznal Ali Jaber Al-Ali, beduín původem ze Súdánu. Kvůli fanouškům si pořídil třikrát víc velbloudů a stejně se nezastaví. „Mám šedesát velbloudů a asi tisíc výprav za den. Není to snadné. Velbloudům se těžko poroučí,“ dodal.