Šampionát nabídl dost kontroverzních momentů. Platilo to i o finále.

Stačí si přečíst následující řádky. „Penalta pro Francii byla k smíchu,“ poznamenal legendární anglický kanonýr Alan Shearer. Ještě dál zašel někdejší brankář, Dán Peter Schmeichel: „Rozhodčí zabil zápas o zlato.“

Neřešme, zda mají pravdu. Brzy se na to zapomene (stejně jako na skoro pravidelné Neymarovy simulace).

Oslava francouzských fotbalistů s prezidentem Emmanuelem Macronem.
Francie slaví světový titul. S mistry a pohárem pózoval i prezident Macron

MS ve fotbale 2018.Zdroj: DeníkZásadní je totiž průlom v onom konzervativním (a staromileckém) přemýšlení. Jen pro ilustraci: během MS speciální rozhodčí u videa zkoumali více než 450 momentů (zhruba sedm na zápas). Opravili sedmnáct klíčových situací!

„Video nepřináší revoluci, ale dělá fotbal čistší a trans-parentní,“ podotkl šéf FIFA Gianni Infantino.

Spousta fanoušků z poražených zemí by teď kroutila hlavou. Ublížené bylo nejen Chorvatsko, předtím prskali Dánové, Australané, Íránci. Ozvala se však i Brazílie, jež dostala gól od Švýcarska po sporném zákroku ve vápně. Vysvětlení či reakce? Nula. Funkcionáři z federace neradi uznávají chybu.

Pravda, video stále ještě běží v testovacím režimu, avšak mistrovství světa v plné nahotě odhalilo, kde mnozí spatřují problém.

Oslavy vítězství mistrovství světa byly bouřlivé
Rvačky, rabování a slzný plyn. Oslavy fotbalového titulu se ve Francii zvrtly

Hokej zná tzv. „coach's challenge“, v tenise hráči využívají jestřábí oko.

Něco takového ve fotbale nefunguje (byť někteří při šampionátu žili v domnění, že ano). A tak se rozhodčí pravidelně ocitali v klubku naštvaných hráčů.

Jenže takové situace tu budou i za rok. A i za čtyři roky na MS v Kataru. Má to prostý důvod: pravidla jsou často tak nejednoznačná, že si arbitr obhájí skoro jakoukoli penaltu.

Alespoň ty nejkřiklavější „zářezy“ jsou ovšem minulostí. Snad.

Žádná revoluce se nerodí lehce, říká průkopník videa v Česku
Roman Hrubeš, první český videorozhodčí, pro Deník uvedl: "Použití systému video asistent referee (VAR) na mistrovství světa hodnotím velmi pozitivně. A myslím, že FIFA si to vyhodnotí také tak. Šampionát ukázal, že video má ve fotbale svoje místo."

Zkušený sudí si uvědomuje, že řada situací přinesla kontroverze, zároveň však připomíná, že s tím museli všichni počítat. "Celý projekt je třeba vnímat jako revoluci. A žádná revoluce se nerodí lehce."

Rozhodčí měli těžkou úlohu i kvůli tomu, že hráči se je snažili ovlivnit - přemluvit, aby přezkoumali sporný moment. "Ne všude a ne všichni si na to stačili zvyknout. Ale nemyslím si, že by pravidlová komise něco měnila," řekl Hrubeš s narážkou na spekulace o možnosti zavést "challenge".

Pořadatelé vyvádějí jednu z žen ze skupiny Pussy Riot, která narušila finále mistrovství světa.
Akce Pussy Riot narušila finále MS ve fotbale. Mbappé si s jednou z žen plácnul