Exotický světový šampionátu v Kataru byl z pohledu tradičního fotbalového fanouška plný bizarností. A slavnostní ceremoniál to jen potvrdil. Když si šel Lionel Messi po finále s Francií pro trofej pro vítěze, katarský emír zahalil argentinského kapitána do černého hábitu.

Ne každému bylo hned jasné, co má Messi na sobě. Tady je vysvětlení: Jedná se o tradiční roucho zvané bisht, které se nosí v arabském světě obvykle při zvláštních příležitostech už více než dva tisíce let.

Finále MS ve fotbale: v argentinských městech probíhaly projekce na velkoplošných obrazovkách
Argentina šílí z fotbalového titulu: Messi je všude, vlajky i rozbité výlohy

Slavnostní róba se vyrábí z velbloudí srsti a kozí vlny. Bisht oblékají nejvyšší autority země, členové královské rodiny, kmenoví náčelníci, náboženští vůdci či šejkové. Legendární Argentinec si také hned díky tomu vysloužil na sociálních sítích přezdívku „šejk Messi“.

Argentinský hrdina v průsvitném plášti zvedl nad hlavu mistrovský pohár, což byl hodně podivný výjev. Pro arabský svět to ovšem byl ikonický moment, díky kterému si Katar definitivně upevnil místo ve fotbalové historii.

Oděv pro oslavy 

„Je to oděv pro oficiální příležitosti, používá se na oslavy. Byla to oslava Messiho. Světový pohár byl příležitostí předvést světu naši arabskou a muslimskou kulturu,“ řekl generální tajemník organizačního výboru mistrovství světa v Kataru Hassan Al Thawadi pro BBC Sport.

„Jen pár vyvolených lidí by mělo nosit bisht. V podstatě tím Messiho poctili. Je to jako známka cti a druh kulturního přijetí,“ doplnil Mustafa Baig z Institutu arabských a islámských studií při univerzitě v Exeteru na serveru Al Jazeera.

Při následných oslavách už ale Messi hábit ze sebe sundal, neboť částečně zakrýval ikonický argentinský dres. Fotbalová modla si ziskem mistrovského titulu po bláznivém finále splnila sen a vydobyla si sportovní nesmrtelnost.

Oslava v kabině Argentinců:

Zdroj: Youtube