Už před startem turnaje Messi prohlásil, že pátý start na MS bude jeho poslední. To se nemění, ale konec v reprezentaci teď ještě oddálil. „Po tom, co jsem v kariéře tolik bojoval, se vše pomalu chýlí ke konci. Chtěl jsem ukončit kariéru touhle trofejí, nic víc už nemůžu chtít. Ale miluju fotbal, miluju to, co dělám, miluju, když jsem v národním týmu a s těmito hráči. Chci ještě zažít pár zápasů jako mistr světa,“ citovala média Messiho, jemuž po turnaji chybějí už jen dva góly k dovršení mety sta branek za národní tým.

Trenér Lionel Scaloni jeho rozhodnutí uvítal. „Je obrovská radost ho trénovat. Všechno, co přináší do týmu, nemá obdoby. Něco takového jsem ještě nikdy neviděl,“ řekl kouč. „Myslím, že bychom si měli nechat dres s číslem 10 připravený na další mistrovství, pokud se Messi bude cítit na to hrát. Vysloužil si právo dělat si se svou kariérou, co chce,“ uvedl Scaloni.

Lionel Messi se raduje z titulu mistra světa.
Modlitba se mu vyplatila. Messi je definitivně králem, Ronaldo nemá nárok

Messi se stal nejlepším hráčem MS. V Kataru vstřelil sedm branek a v tabulce kanonýrů obsadil druhé místo o jeden gól za francouzským útočníkem a klubovým spoluhráčem z Paris St. Germain Kylianem Mbappém.

Ve finále proti Francii zaznamenal dva góly a úspěšný byl i v penaltovém rozstřelu. Jihoameričané ztratili po infarktovém průběhu vedení 2:0 a v prodloužení 3:2, ale po remíze 3:3 zvítězili na penalty 4:2 a potřetí v historii šampionát ovládli. Předtím se tak stalo v letech 1978 a 1986.

„Hodně jsme trpěli. Byl to hodně zvláštní zápas, stejně jako s Nizozemskem,“ připomněl Messi čtvrtfinále, v němž Argentina rovněž v normální hrací době ztratila dvoubrankový náskok a nakonec zvítězila na penalty.

Splnění dětského snu 

Triumfem na MS si Messi splnil dětský sen. „Měl jsem to štěstí, že jsem v kariéře dosáhl všeho. A poslední chybějící trofej je tady,“ podotkl Messi. „"Je to šílené. Podívejte se na tu trofej, jak je krásná. Strašně moc jsem ji chtěl. Představoval jsem si ji, blížila se,“ uvedl někdejší hráč Barcelony, jenž uspěl ve finále na druhý pokus. V roce 2014 vybojovala Argentina stříbro.

O zisku trofeje pro mistra světa Messi přesto nepochyboval. „Věděl jsem, že mi ji Bůh dá. Nevím proč, ale měl jsem pocit, že to bude teď. Mám ohromnou radost. Tolik jsme po tom toužil. Mám titul z Copy América, teď z mistrovství světa. To vše téměř na konci kariéry, co víc si přát?“ podotkl sedminásobný držitel Zlatého míče, jenž s Argentinou vloni ovládl jihoamerický šampionát.

Finále MS ve fotbale: v argentinských městech probíhaly projekce na velkoplošných obrazovkách
Argentina šílí z fotbalového titulu: Messi je všude, vlajky i rozbité výlohy

Právě zlato z Copy América bylo podle kouče Scaloniho možná zlomové. „Po finálovém vítězství nad Brazílií jsem s Messim mluvil a vysvětlil mu, že je před námi velký úkol. Lidé v naší zemi začali věřit, že máme na mistrovství světa šanci. Messi mi řekl: ‚Musíme pokračovat, na ničem jiném nezáleží‘. Tehdy jsem si uvědomil, že jsme na pokraji něčeho velkého,“ uvedl Scaloni.

Messi díky finálovému startu zároveň překonal rekord v počtu utkání na šampionátech. Na MS zasáhl do 26. zápasu a v historické tabulce o jeden duel předstihl Němce Lothara Matthäuse.