Lionel Messi se vrátil i k úvodní nečekané porážce 1:2 se Saúdskou Arábií, navzdory níž věřil, že se úřadující jihoameričtí šampioni zvednou.

„Hlavou se mi honí strašně moc věcí. Ani nevím, jak své pocity popsat. Jsme ve finále, to jsme si přáli. Byla to neskutečná zábava dostat se až sem. Vychutnávám si to,“ citovala Messiho média.

Lionel Messi z Argentiny se raduje z proměněné penalty.
Famózní Messi. Argentinu poslal do finále MS gólem a asistencí

„I když jsme začali porážkou, věřili jsme, že tenhle tým půjde dál. Požádali jsme fanoušky, aby nám věřili, jelikož víme, co v nás je. Tohle mužstvo je úžasné, dokázali jsme to. Zahrajeme si další finále. Ještě jednou, Argentina je ve finále mistrovství světa!“ konstatoval pětatřicetiletý útočník Paris St. Germain.

Po utkání ocenil svou rodinu. „Je pro mě ze všeho nejdůležitější. S mou ženou jsme zažili dobré i těžké časy, vždycky stála při mně. Dnešní den je výjimečný. Musíme si to s rodinou a všemi lidmi, co jsou v Argentině, vychutnat,“ prohlásil někdejší hráč Barcelony.

Třetí proměněná penalta

Proti Chorvatsku otevřel skóre ve 34. minutě z pokutového kopu. Na turnaji proměnil třetí ze čtyř penalt (bez čtvrtfinálového rozstřelu). Pátým gólem se v tabulce střelců dotáhl na spoluhráče z Paris St. Germain Francouze Kyliana Mbappého. Zároveň stylově oslavil 25. start na MS, kterým vyrovnal dosavadní rekord Němce Lothara Matthäuse. „Osobně mám velkou radost. Hodně si to užívám a těší mě, že týmu pomáhám měnit sny v realitu,“ uvedl Messi.

Na Argentině se podle něj projevilo čtvrtfinále s Nizozemci, které se rozhodlo až v penaltách. „Ve čtvrtfinále to kvůli prodloužení nebylo jednoduché. Dneska jsme byli unavení, ale zabrali jsme, abychom vyhráli. Hráli jsme velmi dobře. Připravovali jsme se na tenhle způsob hry. Věděli jsme, že moc nebudeme mít míč a budeme muset běhat. Takže jsme se na to velmi dobře připravili. Tak jako vždycky,“ podotkl rekordní sedminásobný vítěz Zlatého míče.

Jihoameričané vyhráli na světovém šampionátu i páté semifinále a o zlato si zahrají pošesté. Získat se jim ho podařilo v letech 1978 a 1986. Hvězdného Messiho dělí stejně jako v roce 2014 už jen jediná výhra od doplnění skvostné osobní sbírky trofejí o tu nejcennější. Navíc už před začátkem turnaje prohlásil, že hraje na posledním mistrovství světa.

Íránský útočník Ali Daeí během své hráčské kariéry
Fotbalista putuje na šibenici. Írán se brutálně mstí i legendě, Infantino mlčí

Do turnaje Argentinci vstoupili překvapivou prohrou se Saúdskou Arábií. „První utkání byl pro nás velký šok. Bylo těžké začít tímhle způsobem. Nemysleli jsme si, že prohrajeme. Byl to test, ale ukázali jsme, jak silní jsme. Bylo to složité i proto, že každý zápas byl pro nás jako finále. Uvědomovali jsme si, že pokud nevyhrajeme, bude to ještě složitější,“? řekl Messi.

V nedělním finále v Kataru Argentinci vyzvou buď obhájce trofeje Francii, nebo Maroko. Jejich vzájemné utkání je na programu ve středu od 20:00 SEČ.