Maročané žijící v Bruselu a Antverpách vyšli do ulic, aby oslavili senzační vítězství 2:0 nad Belgičany. Fanoušci zakládali ohně, rozbíjeli výlohy, zapalovali světlice a házeli cihly na auta. V nizozemském přístavu Rotterdam byli zase zraněni dva policisté, informovala agentura AP. 

Policie musela proti výtržníkům nasadit vodní děla a použít slzný plyn, aby dav rozehnala. Nepokoje ochromily centra obou belgických měst, hromadná doprava musela být zastavena.

„Nařídil jsem policii, aby už jednala tvrdě. Doporučuji proto příznivcům, aby do centra nechodili. Policie dělá vše pro udržení veřejného pořádku. Důrazně odsuzuji incidenty, ke kterým došlo,“ uvedl starosta metropole Philippe Close podle britského webu Daily Mail.

V Belgii žije více než 11,5 milionu lidí, včetně zhruba půl milionu imigrantů z Maroka.

Afričané si na šampionátu připsali premiérové vítězství od roku 1998. Díky historickém úspěchu usiluje Maroko o senzační postup do osmifinále.

„Porazili jsme jeden z nejlepších týmů světa. Ale nejsem spokojený se čtyřmi body, chceme víc. Chceme postoupit. Musíme pokračovat, rychle se zotavit a uhrát dobrý výsledek i proti Kanadě,“ prohlásil marocký kouč Valíd Radžradžuí.