Předchozí
1 z 5
Další

Jedno velké katarské zklamání

Úvodní zápas fotbalového MS mezi Katarem a Ekvádorem.Úvodní zápas fotbalového MS mezi Katarem a Ekvádorem.Zdroj: ČTK / AP / Keita Iijima

Tři jednoznačné porážky, jediná vstřelená branka na turnaji a o suverénním vítězi v anketě nejhoršího týmu na letošním mistrovství nebylo pochyb. S domácím trpaslíkem se sice v konfrontaci s fotbalovou elitou příliš nepočítalo, i přesto si fotbalový svět žádal od Katařanů něco více. A když už nic, tak alespoň jeden důstojný výkon ve skupině. Odznak důstojnosti by si však spíše zasloužili hodně shovívaví soupeři pořadatelské země. To Katar lámal všemožné záporné rekordy a přitahoval pozornost spíše mimo fotbalové trávníky.

Bývalý ligový fotbalista, brněnský srdcař, bavič a dnes také televizní expert Petr Švancara
Po zápase Kataru jsem šel raději věšet vánoční výzdoby, vypráví šoumen Švancara

Vstávej, nebo zase nastavím!

Rozhodčí v Kataru diktují jasný trend: když se zdržuje, bude vše nahrazeno v nastavení.Rozhodčí v Kataru diktují jasný trend: když se zdržuje, bude vše nahrazeno v nastavení.Zdroj: Profimedia

Leckdo si myslel, že je to další výmysl z kuloárů kritizované organizace FIFA. Kdepak, tady o žádnou novinku nejde, v tomto má prsty šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina, který se jen rozhodl pro přísnější dodržování tohoto již dříve zavedeného pravidla. Co se prostojí, to se zkrátka také nastaví. A milovníci teatrálních pádů mají definitivně smůlu. V Kataru se na mistrovství světa pravidelně nastavuje až k deseti minutám, v průměru se zápasy hrají o více než čtvrt hodiny déle. A jak se říká, stěžovat si můžete jít třeba na hlavní nádraží.

Rozhodčí Slavko Vinčič řídil na MS utkání mezi Argentinou a Saúdskou Arábií
Půlhodinové nastavení? Žádný problém. Collina a spol. diktují na MS nový trend

Věčný (ne)přítel fotbalu VAR

Také na mistrovství světa v Kataru je VAR jedním z ústředních témat diskuse fotbalových fanoušků.Také na mistrovství světa v Kataru je VAR jedním z ústředních témat diskuse fotbalových fanoušků.Zdroj: Profimedia

Jen těžko byste na letošním fotbalovém festivalu hledali utkání, které by proběhlo bez jakéhokoliv zásahu videorozhodčího. V lepším případě jste zrovna narazili na zápas, kdy kapela odborníků složených ze všech koutů světa rozhodla správně, nicméně už i Katar zažil případy, v nichž budka s desítkami počítačů a televizí uvnitř tristně chybovala. Své o tom ví například fotbalisté Uruguaye či národní tým Německa, k jehož konci na turnaji přispěla dosti podivná branka japonských samurajů. A věčná debata o VARu je stále v kurzu.

Radost fotbalistů Japonska z postupu ze skupiny na MS 2022
Sporný gól Japonska terčem vtipů: Nová vlajka, rozostřený obraz či úhel pohledu

Adidas jako Ronaldův brankový soudce

Cristiano Ronaldo na MS v Kataru 2022.Cristiano Ronaldo na MS v Kataru 2022.Zdroj: ČTK / AP / Keita Iijima

A gól Portugalska střílí Cristiano Ronaldo! Pozor, tak možná ne, autorem branky je Bruno Fernandes! Nebo taky ne? Jak to tedy nakonec bylo? O celé aféře kolem jedné branky portugalské modly musel rozhodnout až oficiální dodavatel míčů pro mistrovství světa Adidas. Ten ukončil veškeré spory fotbalového světa poté, co senzor v míči Al Rihla pro katarský šampionát nezaznamenal žádný kontakt s hlavou CR7, který si nabíhal na střílený centr záložníka Manchesteru United. Suma sumárum, branka byla Fernandesovi připsána zcela správně.

Cristiano Ronaldo na MS v Kataru 2022
Ronaldo slavil předčasně, rekordní gól mu vzali. Záběry kamer ale vše rozuzlily

Kážeme vodu a pijeme víno

Prezident FIFA Gianni Infantino.Prezident FIFA Gianni Infantino.Zdroj: ČTK / DPA / Tom Weller

Je v tom neuvěřitelný brajgl. A to doslova. Fotbalové obecenstvo, které přicestovalo na Blízký východ, se mnohdy úplně ztrácí v tom, co si může a co naopak nesmí dovolit. Spíše co všechno si nesmí dovolit. Zákaz pití piva, zákaz podpory LGBT v hledišti, který byl pak následně alibisticky zrušen, a mnoho dalšího. Z této strany je fotbalový šampionát v Kataru obrovským fiaskem. Chvíli káže přísný katarský režim, chvíli zase FIFA v čele s bláznivým šéfem Infantinem. Každopádně všichni zmiňovaní kumpáni nakonec káží vodu a pijí víno.

Fanoušci Polska na MS v Kataru.
Přísný zákaz alkoholu na stadionech v Kataru? Fanoušci pronesli flašku vodky