S šokujícím průzkumem nedávno přispěchala finanční společnost Conotoxia, podle níž se letos v Kataru odehraje nejdražší světový šampionát v historii. A to nejen na trávnicích, ale i daleko za hrací plochou.

A zejména fanoušci, kteří se zanedlouho vydají na fotbalový svátek roku, utratí za tento nevšední zážitek skutečně neuvěřitelné částky. Na kolik si myslíte, že by vás s partnerkou či partnerem vyšel takový 10denní výlet do Dauhá?

Drahota odradila spoustu fanoušků

Dvacet tisíc, padesát tisíc? Kdepak. To byste možná museli na Blízký východ vyrazit po svých. Nejlevnější balíček pro dvě osoby během turnaje vyjde včetně letů, ubytování, pronájmu auta a peněz na jídlo a pití na přibližně 4 tisíce dolarů (okolo 100 tisíc korun). 

A to se opravdu bavíme o té nejlacinější variantě. Navíc s odletem z Prahy. Pro takový pár fotbalových nadšenců z New Yorku vyjde podobný zájezd až na 5 400 dolarů, což se dostáváme někde k hranici 130 tisíc českých korun. Jednoduše masakr. 

Navíc takoví fanoušci, kteří se pro zpestření volného času rozhodnou až na poslední chvíli, pocítí ještě mnohem větší finanční kopanec. Vzhledem k rychlému vyprodávání letů a zejména ubytování v dějišti šampionátu se ceny neustále zvedají. Až k naprosto astronomickým částkám. 

„Je to další mistrovství světa údajně pro fanoušky, ale nastavené ceny tomu zdaleka neodpovídají. Počítejte náklady na lety, obavy o lidská práva a drahé ubytování, což je pro většinu běžných lidí obrovská překážka,“ řekla členka organizace zastupující fanoušky v Anglii a Walesu Ashley Brownová. 

Je tak celkem pochopitelné, že pro množství fotbalových příznivců se katarský sen rozplynul velice rychle. „A pravděpodobně to odradí i další skupiny fanoušků od účasti na tomto turnaji,“ dodala.

Nejvíce kritický pak bude třetí týden turnaje, kdy si o pozornost řeknou závěrečné vyřazovací boje. To zaplatíte za sedmidenní balíček v hlavním městě Kataru až 17 tisíc dolarů. Za jednu osobu. A samozřejmě bez zahrnutého lístku na fotbal v ceně.

Nejdražší vstupenky v historii MS

Levnější ubytování mohou fandové najít pouze na obytných lodích nebo v přistavěných mobilních domcích, i tady se ale částka za jednu noc pohybuje okolo 200 dolarů. Menší hotely, apartmány či pronájmy bytů hlásí po celou dobu turnaje beznadějně vyprodáno. 

A teprve nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – samotným lístkům na utkání. I tady se katarští organizátoři s přehledem postarali o výjimečný zápis do historie světových šampionátů.

Ačkoliv před čtyřmi lety v Rusku vycházela průměrná cena lístku na 214 liber, pro letošní turnaj se vyšplhala až hranici 286 liber (přibližně asi osm tisíc korun). A v případě finálových bojů vyjde průměrná cena vstupenky na 684 liber, což činí cirka 19 tisíc korun. 

Oproti minulému turnaji jde o rekordní nárůst o 59 procent. „Mistrovství v Kataru už je nejdražší šampionát z pohledu nákladů, když na nové stadiony a renovaci těch starých byly vynaloženy tři miliardy dolarů. Proto nepřekvapí, že je nejdražší, i co se týče cen vstupenek,“ stojí v prohlášení jedné ze studií.

I navzdory tomu už se organizátorům podařilo prodat ke třem milionům vstupenek. A vypadá to, že ani astronomické sumy neodradí fotbalové labužníky od největší akce fotbalového roku.  

Ta odstartuje na asijském kontinentu už v neděli. Miliardový šampionát otevře duel domácího Kataru s Ekvádorem.