O co vůbec šlo? Jak záložník Xhaka, tak i forvard Shaqiri během duelu se Srby rozvlnili soupeřovu síť. Jeden díky nádherné dělovce za vápnem, druhého zase ozdobil zběsilý úprk se šťastnou koncovkou. I přes porážku to však nebylo to, co by hrdý balkánský národ rozběsnilo až do běla.

Pružnost jejich nervů totiž vyzkoušely gólové oslavy obou švýcarských tahounů. Z rukou vytvořili symbol dvouhlavého orla, část černočervené albánské vlajky. A taky symbol, jímž se pyšní početná skupina tamních nacionalistů, kteří sebe a své krajany touží vidět pod vlajkou sjednoceného, nezávislého státu.
Jedná se konkrétně o lid albánský a kosovský, rovněž také o menšiny ve zmíněném Srbsku, dále Řecku, Makedonii, Rumunsku či Černé Hoře. Co se týče Srbska, pojem války v Kosovu, ve které oni a Albánci figurovali, si zřejmě vybaví každý. A právě proto ta nevole.
Koneckonců i první dotaz novináře z britského Daily Telegraph mířil právě na Shaqiriho oslavu. Hráč se však nejprve usmál a poté o gestu odmítl podrobněji hovořit. „Byly to pouze emoce, byl jsem totiž opravdu šťastný, že jsem se trefil. Nic víc. Myslím, že víc se teď o tom nemusíme bavit.“
Sport s politikou nemíchejte
Jenže vykládejte to Srbům, navíc při vědomí, že rodiny obou tahounů země helvétského kříže pocházejí právě z Kosova. Xhakův otec strávil za jugoslávskými mřížemi coby politický vězeň tři a půl roku, Shaqiriho rodina se pak do Švýcarska dostala, když byl malý, se statusem uprchlíků.

Srbský tisk v návalu zlosti uvedl, že obě gesta Švýcary totálně zostudila. U Shaqiriho šlo navíc už o druhý „přestupek“ – na kopačkách měl totiž vyšity vlajky jak Švýcarů, tak i Kosova. „Když tu zemi tak miluje, proč potom odmítl hrát za jejich tým?“ rýpl si do záložníka Stoke City útočník soupeře Aleksandar Mitrovič.
Lidé v Bělehradě a dalších srbských městech si tak dnes ráno četli novinové titulky, které nešetřily spojeními jako „brutální provokace“ či již zmíněné „zostuzení Švýcarů“. Na druhou stranu však z určitého úhlu pohledu lze vyjádření švýcarských střelců chápat – albánská menšina, jež Kosovo obývá, vyhlásila v roce 2008 nezávislost, mnoho tamních Srbů ji však neuznává.
Švýcarský manažer Vladimir Petkovic se posléze snažil doutnající oheň uhasit a prohlásil do médií: „Sport a politiku byste míchat nikdy neměli.“ Jeho srbský protějšek Mladen Krstajič se nicméně komentáře zdržel. Celé situaci nepřidala ani porážka srbského týmu, který navíc v určitých momentech žehral na nepozornost rozhodčích.
Případem se nyní bude zabývat fotbalová asociace FIFA. Až ta rozhodne, zdali se skutečně jednalo pouze o emoce, či nikoliv.
