O co vůbec šlo? Jak záložník Xhaka, tak i forvard Shaqiri během duelu se Srby rozvlnili soupeřovu síť. Jeden díky nádherné dělovce za vápnem, druhého zase ozdobil zběsilý úprk se šťastnou koncovkou. I přes porážku to však nebylo to, co by hrdý balkánský národ rozběsnilo až do běla.

Philippe Coutinho slaví první branku do sítě Kostariky.
Srbové oloupeni Shaqirim, Nigérie porazila Island. Brazilce spasil Coutinho

Pružnost jejich nervů totiž vyzkoušely gólové oslavy obou švýcarských tahounů. Z rukou vytvořili symbol dvouhlavého orla, část černočervené albánské vlajky. A taky symbol, jímž se pyšní početná skupina tamních nacionalistů, kteří sebe a své krajany touží vidět pod vlajkou sjednoceného, nezávislého státu.

Jedná se konkrétně o lid albánský a kosovský, rovněž také o menšiny ve zmíněném Srbsku, dále Řecku, Makedonii, Rumunsku či Černé Hoře. Co se týče Srbska, pojem války v Kosovu, ve které oni a Albánci figurovali, si zřejmě vybaví každý. A právě proto ta nevole.

Koneckonců i první dotaz novináře z britského Daily Telegraph mířil právě na Shaqiriho oslavu. Hráč se však nejprve usmál a poté o gestu odmítl podrobněji hovořit. „Byly to pouze emoce, byl jsem totiž opravdu šťastný, že jsem se trefil. Nic víc. Myslím, že víc se teď o tom nemusíme bavit.“

Sport s politikou nemíchejte

Jenže vykládejte to Srbům, navíc při vědomí, že rodiny obou tahounů země helvétského kříže pocházejí právě z Kosova. Xhakův otec strávil za jugoslávskými mřížemi coby politický vězeň tři a půl roku, Shaqiriho rodina se pak do Švýcarska dostala, když byl malý, se statusem uprchlíků.

Hvězda Argentiny Lionel Messi (vlevo) proti Chorvatsku.
Messi na pranýři. Argentina mluví o fotbalovém masakru

Srbský tisk v návalu zlosti uvedl, že obě gesta Švýcary totálně zostudila. U Shaqiriho šlo navíc už o druhý „přestupek“ – na kopačkách měl totiž vyšity vlajky jak Švýcarů, tak i Kosova. „Když tu zemi tak miluje, proč potom odmítl hrát za jejich tým?“ rýpl si do záložníka Stoke City útočník soupeře Aleksandar Mitrovič.

Lidé v Bělehradě a dalších srbských městech si tak dnes ráno četli novinové titulky, které nešetřily spojeními jako „brutální provokace“ či již zmíněné „zostuzení Švýcarů“. Na druhou stranu však z určitého úhlu pohledu lze vyjádření švýcarských střelců chápat – albánská menšina, jež Kosovo obývá, vyhlásila v roce 2008 nezávislost, mnoho tamních Srbů ji však neuznává.

Švýcarský manažer Vladimir Petkovic se posléze snažil doutnající oheň uhasit a prohlásil do médií: „Sport a politiku byste míchat nikdy neměli.“ Jeho srbský protějšek Mladen Krstajič se nicméně komentáře zdržel. Celé situaci nepřidala ani porážka srbského týmu, který navíc v určitých momentech žehral na nepozornost rozhodčích.

Případem se nyní bude zabývat fotbalová asociace FIFA. Až ta rozhodne, zdali se skutečně jednalo pouze o emoce, či nikoliv.

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C