V převážně muslimském Kataru je konzumace alkoholu na veřejnosti přísně zakázána. Pivo značky Budweiser, významného sponzora šampionátu, se původně mělo prodávat u osmi stadionů ve zvláštních zónách pro fanoušky se vstupenkou.

Zóny měly být otevřeny tři hodiny před výkopem a hodinu po zápase. Pořadatelé se na tom domluvili v září s mezinárodní federací FIFA, nyní se však hostitelská země na poslední chvíli rozhodla to změnit.

Přes milion fanoušků

„Po debatě s představiteli pořádající země došlo k rozhodnutí přesunout prodej alkoholických nápojů ze stadionů a jejich okolí do fanouškovských zón a dalších míst s potřebnou licencí,“ uvedla FIFA.

„Organizátoři děkují za pochopení a podporu společnosti AB INBev,“ stojí v prohlášení federace, která od výrobce Budweiseru za čtyřletý cyklus dostává 75 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun).

FIFA také potvrdila, že na stadionech se stejně jako na minulém mistrovství bude prodávat nealkoholické pivo. Do Kataru se podle médií chystá přes milion fanoušků. Šampionát v netradičním podzimním termínu potrvá do 18. prosince.