„V Kataru se nakonec nebude prodávat alkohol na stadionu a ani kolem něj. Hodně čerstvé rozhodnutí. Tohle jim na popularitě rozhodně nepřidá, ale tak nějak tuším, kdo by v tom mohl mít prsty,“ napsal na svůj twitterový účet fotbalový expert Jakub Podaný. Za svůj text doplnil pivní emotikony. Nepřímo tím poukázal na biatlonistu Michala Krčmáře, který se v minulosti vyhranil proti konzumaci piva ve spojení s vrcholovým sportem.

Aktuálně nejúspěšnější český biatlonista vzal celou situaci s nadhledem a s Podaným se pod příspěvkem celé situaci zasmál.

Kovanda: Políček do tváře FIFA a sponzora

„Po debatě s představiteli pořádající země došlo k rozhodnutí přesunout prodej alkoholických nápojů ze stadionů a jejich okolí do fanouškovských zón a dalších míst s potřebnou licencí,“ uvedla FIFA.

Prostor pro konzumaci piva měl být původně v Kataru otevřený tři hodiny před zápasem a hodinu po jeho skončení. Pořadatelská země se tak v září dohodla s mezinárodní federací FIFA, Katařané ale především z náboženských důvodů toho rozhodnutí na poslední chvíli změnili. Nakonec bude k dispozici pouze nealkoholické.

„Tak je to oficiální. Mistrovství světa ve fotbale bude prvně v historii zcela bez alkoholu. Dnes ráno o tom rozhodli katarští činovníci. Uštědřili tak políček do tváře FIFA a klíčového sponzora mistrovství, Budweiseru. Ne všichni jsou úplatní tak, aby pošlapali letité zásady,“ napsal analytik Lukáš Kovanda.

„Fotbalový šampionát v Kataru bude bez alkoholu. FIFA, sponzoři, fanoušci, celý Západ tak dostávají nečekaně hned několik políčků. Katar si je vychutnal. FIFA i sponzoři pošlapali tradici, což měla provázet rozsáhlá korupce, Katar sám je ale neúplatný - ze svých tradic nesleví,“ dodal Kovanda.

Zákaz piva v Kataru teď plní stránky většiny zpravodajských médií a sociálních sítí. „Dobře. Musím uznat, že někdy je dobré pocházet ze Skotska,“ napsal na sociálních sítích jeden z fanoušků, jehož reprezentace se na závěrečný turnaj nedostala. „Mám v Kataru ubytování na týden a lístky na tři zápasy. Nechce někdo za dvojnásobně nižší cenu odkoupit celý balíček?“ píše další z příznivců. 

Ještě před zákazem mělo jedno pivo stát 50 rialů (přibližně 322 korun). S trochou nadsázky se tak dá říct, že milovníci fotbalu v Kataru alespoň částečně ušetří. Nealkoholické pivo se má prodávat za 30 rialů.

Mistrovství světa začíná nedělním zápasem domácího Kataru proti Ekvádoru, na kterém se problémy s alkoholem očekávat nedají. 

Co ale takoví fanoušci Anglie, kteří na turnaj tradičně jezdí ve velkém počtu a hojně konzumují alkohol?