Fotbalová reprezentace Kolumbie momentálně bojuje v základní skupině světového šampionátu, a tak se jistý zájem ze strany fanoušků očekával. I přesto však policisté ve čtvrtek ráno podrobili balíček se čtrnácti dresy Adidas bližší kontrole. Nizozemí, konkrétně Groningen, totiž není úplně obvyklou adresou, na kterou se toto ošacení posílá.

Ilustrační foto
Australští klokani se chovají jako opilí. Zřejmě kvůli otravě z trávy

Na první pohled nepůsobily dresy nikterak podezřele. Sada, ve které se po hřišti prohánějí například Falcao, Ospina, Murillo nebo Rodríguez, se naplno projevila až po kontrole pomocí tamponu – všechny dresy, jichž bylo dohromady čtrnáct, byly totiž skrz naskrz „naimpregnovány“ tekutým kokainem. Policie z nich nakonec získala 70 kilo drogy.

Napouštění tkaniny kokainem je relativně novým procesem, který k pašování hojně využívají kolumbijské gangy v naději, že se vyhnou odhalení. Nevýhodou je, že látka zvýší svou hmotnost až o 15 procent. Při opětovném získávání drogy z oděvů je pak třeba komplikovaného postupu v laboratoři, jenž má údajně zaručit, že dealeři neztratí ani jediný gram.

Stanice metra v Londoně Charing Cross
Muž tvrdil, že má bombu. Policie uzavřela nádraží v Londýně

Pašerákům tak pokus o zneužití fotbalové horečky nevyšel. Wilson Ramirez, který má protidrogové kontroly na bogotském letišti na starosti, se nicméně nechal slyšet, že pachatelé se o podobné kousky pokoušejí relativně často.

„Bylo až smutné, že důstojníci, sami velcí fotbaloví fanoušci, museli být svědky toho, že triko, které našemu národu přináší tolik radosti, bylo kontaminováno kokainem,“ prohlásil Ramirez pro britský deník The Mirror.

Marián Kočner.
Na Slovensku byl zadržen podnikatel z Kuciakovy kauzy

Odborníci dále podle zmíněného zpravodaje odhadli, že celková suma za prodej zmíněné drogy by se v pouličním prodeji mohla vyšplhat až na 2,8 miliony eur (přes 72 milionu korun). Pátrání po lidech, kteří zásilku odeslali, stále probíhá.

Humanitární plavidlo Aquarius
Vezměte migranty až do Holandska, zlobí se Itálie. Lodě přijímat nechce