Výběr Saúdské Arábie se stal prvním týmem od července 2019, který dokázal vítěze posledního mistrovství Jižní Ameriky porazit. Argentinská série bez prohry skončila po 36 zápasech. Jediné utkání Jihoameričanům chybělo k vyrovnání italského rekordu v neporazitelnosti z let 2018 až 2021.

„Bolí to hodně. Snili jsme o tom, že začneme na mistrovství světa vítězstvím. Ale stalo se a my teď musíme trénovat a myslet dopředu,“ citovala argentinského útočníka Lautara Martíneze agentura Reuters.

Zklamaný Lionel Messi na MS 2022.
KVÍZ: Plakala Argentina, Německo i Itálie. Jak znáte největší fotbalové senzace?

Argentinský výběr bude mít šanci na nápravu v sobotu v zápase s Mexikem opět na stadionu v Lusailu. Saúdská Arábie se ve stejný den utká v Rajjánu s Polskem.

Messi byl nejvýraznější postavou prvního poločasu a už ve druhé minutě mohl otevřít skóre, jeho střelu ale Uvaís vyrazil na roh. V osmé minutě zasáhl do hry videorozhodčí, který odhalil nedovolený zákrok v pokutovém území. Pokutový kop Messi bezpečně proměnil. Argentinský útočník se prosadil již na čtvrtém mistrovství světa a dokázal to jako pátý hráč v historii. Doplnil čtveřici Pelé, Uwe Seeler, Miroslav Klose a Cristiano Ronaldo.

Neuznané góly

Argentinci během úvodního dějství dostali míč mezi tři tyče ještě třikrát, dva góly Lautara Martíneze ani další trefa Messiho ale nebyly uznány, protože všem akcím předcházelo ofsajdové postavení.

A hned po změně stran outsider připravil Messiho týmu šok. Tři minuty po přestávce se prosadil Šahrí, který ustál souboj s Romerem a střelou na zadní tyč překonal Emiliana Martíneze. A vzápětí saúdskoarabský tým dokonal obrat. Abadův pokus nejprve odhlavičkoval Romero, odražený míč ale získal Davsárí, který se šikovně uvolnil mezi přesilou obránců a krásnou technickou střelou z hranice vápna trefil horní roh branky.

Patrik Schick v utkání se Skotskem
Schick proti Messimu? Co by bylo, kdyby Češi hráli na MS, a proč je Polsko lepší

„Trenér nás před zápasem svým motivačním proslovem rozplakal a o přestávce nás nabudil,“ řekl záložník Abdalilláh Malkí a francouzského kouče Hervého Renarda pak v pozitivním slova smyslu označil za „blázna“.

Argentinskému výběru se do konce zápasu již nepodařilo prosadit. Kompaktně hrající obrana soupeře společně s výborně chytajícím Uvaísem uhlídala všechny hvězdy jihoamerického týmu i během čtrnáctiminutového nastavení.

Zápis do historie

„Dnes nám hvězdy přály. Zapsali jsme se do historie saúdského fotbalu. To nám zůstane navždy. Musíme se však také dívat dopředu. Ještě nás čekají dva zápasy,“ řekl Renard. Jeho protějšek Lionel Scaloni litoval, že jeho tým nesplnil roli jasného favorita. „Ale takové věci se na mistrovství světa mohou stát. Přípravu na náš zápas s Mexikem výsledek nezmění,“ uvedl argentinský kouč.