Američané ovládli souboj zámořských gigantů a slaví bronz. Kanada je bez medaile

Hokejisté Spojených států amerických obsadili na mistrovství světa v Dánsku třetí příčku. Čtvrtfináloví přemožitelé českého týmu si v duelu o bronzové medaile poradili 4:1 s Kanadou, když o svém vítězství rozhodli třemi trefami v závěru třetí třetiny. Kanaďané si poprvé od roku 2014 ze šampionátu nepřivezou medaili.

20.5.2018

Americký hokejista Chris Kreider slaví jeden ze svých dvou gólů v zápase o bronz proti Kanadě.Foto: ČTK/AP

Silný tým Kanady v čele s mladou superhvězdou NHL Connorem McDavidem patřil k nejžhavějším favoritům mistrovství světa, poslední dva zápasy se ale týmu z kolébky hokeje vůbec nepovedly.

Po sobotním senzačním zaváhání v semifinále proti Švýcarsku musela Kanada v neděli odpoledne skousnout porážku i v duelu o bronz. V něm se postavila proti Američanům, kteří ve čtvrtfinále vyřadili český celek.

V první třetině gól nepadl. Skóre otevřel po změně stran v přesilovce americký útočník Chris Kreider. Kanada vyrovnala necelé dvě minuty před druhým odchodem do šaten díky Marcu-Eduardovi Vlasicovi.

KANE NASBÍRAL CELKEM DVACET BODŮ

Kdo čekal, že ve třetí třetině se McDavid a spol. konečně rozvášní, musel být zklamán. Nervózní Kanaďané byli častěji vylučováni a v 54. minutě využil další přesilovou hru Nick Bonino. Bylo to 2:1.

Asistenci si připsal americký kapitán Patrick Kane, který tak na turnaji zaznamenal celkem 20 bodů v deseti zápasech. Mimochodem - tolik bodů na MS posbíral naposledy Kanaďan Dany Heatley v roce 2008.

Javorovým listům v závěrečných minutách nezbylo než riskovat hru bez gólmana, ta ale vedla jen ke dvěma dalším pukům v jejich síti. Do prázdné branky se trefili Anders Lee a znovu Kreider. Bylo rozhodnuto.

MCDAVID: JSME ZKLAMANÍ, CHTĚLI JSME USPĚT

Američané slavili osmý bronz ze světového šampionátu v historii. Naopak Kanaďané, kteří byli loni stříbrní a předtím dvakrát zlatí, odjíždějí z Dánska zklamaní.

„Jsme zklamaní. Není to výsledek, jaký jsme chtěli,“ hlesl kanadský kapitán McDavid. Na jeho týmu bylo hlavně v první třetině znát, jak moc s ním otřásla porážka se Švýcary. „Pak jsme se dostali do zápasu, jenže jsme hráli často v oslabení a oni pak dali druhý gól v pravý čas,“ dodal edmontonský kanonýr.

„Na Kanaďanech bylo vidět, že po semifinále nemají moc energie a z toho pramenilo jejich vylučování. Díky tomu také nebyli tak nebezpeční,“ řekl americký obránce Connor McMurphy.

USA - Kanada 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 27. Kreider (D. Larkin, DeBrincat), 54. Bonino (P. Kane), 58. A. Lee (McAvoy), 59. Kreider - 39. Vlasic (Horvat, Turris). Rozhodčí: Kubuš (SR), Kaukokari - Suominen (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 2:7. Využití: 2:0. Diváci: 12.111.

USA: Kinkaid - Martinez, McAvoy, C. Murphy, Butcher, N. Jensen, Pionk, Hughes - P. Kane, C. White, DeBrincat - Atkinson, Bonino, J. Gaudreau - A. Lee, D. Larkin, Kreider - Thompson, D. Ryan, Coleman. Trenér: Jeff Blashill.

Kanada: McElhinney - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, Murray, Nurse, Chabot - Nugent-Hopkins, McDavid, Schenn - Barzal, O'Reilly, Beauvillier - Horvat, Turris, Pageau - Jost, Dubois, Bailey - Eberle. Trenér: Bill Peters.

Kane rozhodl. Anglie ovládla skupinu Ligy národů

Čtvrteční divokou výhrou Chorvatska nad Španělskem se před posledním duelem pořádně zamotala skupina 4 v elitní divizi Ligy národů. Z postupu se nakonec po obratu nad Chorvaty radovala Anglie.

Kornfeil se mohl posunout v celkovém pořadí, ve Valencii ho zabrzdil pád

Vytvořil si sezonní osobní rekord v počtu bodů, ovšem nebýt pádu, zaznamenal Jakub Kornfeil také nejlepší konečné umístění v mistrovství světa silničních motocyklů. Jezdec z Rohatce na Hodonínsku v posledním závodě ročníku Velké ceně Valencie dojel ve třídě Moto3 na patnácté příčce a pojistil si osmé místo v celkovém pořadí.

Fotbalové rozlučky s Deníkem. Sdílejte fotky ze své akce a vyhrajte!

Listopad je měsícem fotbalových rozluček, k nimž neodmyslitelně patří pivo, kořalka a skvělá zábava. Někde si vystačíte s obloženými mísami, jinde pečete sele nebo pořádáte zabíjačky. Podělte se s námi o své zážitky! Sdílejte na facebookovém profilu Sportovního deníku své fotky. Autory nejvtipnějších snímků, které vyberete vy, naši čtenáři, pak odměníme.