Tipněte si třeba, kde se tenhle vrcholný turnaj konal vůbec nejčastěji. Hádali jste Švýcarsko? Pak jste se trefili. Tahle alpská země pořádala MS už desetkrát a za dva roky to bude pojedenácté.

O první příčku se dělí se Švédskem, které pro změnu zvažuje kandidaturu na šampionát v roce 2023.

Konkurovat zřejmě bude zájmu Česka a pravděpodobně i Ruska. „Jak víte, mistrovství světa u nás nebylo od roku 2013. Momentálně pracujeme na analýze, definitivně jsme se zatím nerozhodli,“ uvedl šéf švédského hokeje Anders Larsson.

Švýcarští hokejisté v semifinále porazili favorizovanou Kanadu
Švýcarský zázrak skolil Kanadu. Bitva o bronz nabídne střet titánů

Určitě si vzpomenete, že šampionáty v letech 2012 a 2013 společně organizovali Finové a Švédové. A právě stockholmské části turnajů byly ostře kritizovány kvůli vlažnému zájmu publika. Ukázalo se, že pořádat MS v typické hokejové baště není samo o sobě výhra.

Ale zpět k méně samozřejmým pořadatelům. Třeba v Německu se turnaj konal devětkrát, zatímco ve Finsku jen osmkrát (pokud nepočítáme MS 2022, které má země tisíce jezer přiklep-nuté od loňska).

Sedmkrát se MS konalo v Rakousku, přičemž hned třikrát se tam ze zlata radovala česká, potažmo československá reprezentace. Pětkrát byla vybraná Francie, třikrát Itálie, dvakrát Velká Británie (1937 a 1950, tedy hodně dávno, teď se ale vrací mezi elitu) nebo třeba Polsko.

Švédská radost po vstřeleném gólu
Švédská vichřice zničila Američany. Kane, kde jsi byl?

O nezájmu kolébky hokeje o mistrovství světa svědčí fakt, že v Kanadě se šampionát konal jedinkrát (2008), stejně jako ve Slovinsku (respektive bývalé Jugoslávii) a v Belgii jako mistrovství světa se totiž počítá i olympijský turnaj v Antverpách v roce 1920.

A kde se bude hrát v nejbližších letech? Už za rok se hokejová elita sejde na Slovensku. Domácí chalani budou hrát základní skupinu netradičně v Košicích. „Je to překvapení, ale určitě bude fantastická atmosféra,“ řekl slovenský kapitán Andrej Sekera.

Jak už zaznělo, v roce 2020 přijde řada na Švýcarsko. O rok později se o pořadatelství podělí lotyšská Riga a běloruský Minsk, v roce 2022 se pojede do Finska. O MS 2023, které by se mohlo vrátit do Česka, se rozhodne za rok v Bratislavě.

Čeští fanoušci na světovém šampionátu v Dánsku
Šampionát předčil očekávání, pochvalují si organizátoři