Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chci už začít přepisovat jiné rekordy než věku, hlásí Filip Chytil

/ROZHOVOR/ Je to jen další z řady jeho zářezů do hokejových dějin. Filip Chytil si sice ze světového šampionátu v Dánsku nepřivezl žádnou medaili, zato další z rekordů. Je z něj totiž nejmladší český střelec na mistrovství světa. V zápase proti Rakousku trefou na 2:0 ve věku 18 let a 251 dnů překonal útočník New York Rangers Martina Havláta z roku 2000 z Petrohradu. Tehdy mu bylo 19 let a 12 dnů.  

26.5.2018
SDÍLEJ:

Filip Chytil se stal členem organizace New York RangersFoto: Matt Calamia

„Samozřejmě to potěší. Jsem za to velmi rád. Ale rád bych útočil a přepisoval už i jiné rekordy než věkové,“ hlásí 18letý odchovanec Kroměříže a rodák z Pravčic, který i bez „placky“ přepisoval nejen historické tabulky české reprezentace, ale během sezony kvůli němu už oprašovali kroniky i v samotné NHL či v New York Rangers. Jen zlínský rekord odolal.

Je týden od vyřazení ve čtvrtfinále s Amerikou. Už jste ze sebe setřásl zklamání?
Ano, už to vyprchalo. Je dávno po turnaji. Hned po zápase jsme byli z porážky smutní. Bylo to 2:2, dostali jsme rozhodující gól ve třetí třetině. To nás nejvíc mrzelo. Od druhé třetiny jsme byli možná i lepší než Američané. Ale bohužel jsme prohráli. Když jsme přijeli domů, všichni už byli s rodinami a už jsme pomalu zapomínali.

Rozhodl jen fenomenální výkon Patrika Kanea?
Dal dva důležité góly. Na 1:0 krásný gól a poté na 3:2 rozhodl. Byl rozdílovým hráčem celého zápasu.

Potěšil aspoň fakt, že i přes porážku 1:3 jste s mistry světa Švédy drželi ve skupině krok?
Asi ano. Byl to sice teprve druhý zápas turnaje, ale proti nim jsme hráli výborný hokej. V průběhu turnaje však Švédové ještě posílili hráči z NHL a byli ještě o trochu silnější. Ale zase takový rozdíl by to nebyl. Byli jsme rádi, jak jsme zápas odehráli. Škoda že jsme nedosáhli alespoň na bod, ale když se dívám zpětně, zápas byl opravdu skvělý.

Neměl ale mančaft na víc, zvláště po příjezdu bostonských Medvědů Krejčího s Pastrňákem?
Myslím, že ano. Od té doby, co kluci přijeli, jsme byli uvolněnější. Začali jsme si věřit. Zároveň nás oba táhli, dávali důležité góly. Bohužel to ve čtvrtfinále nevyšlo, ale měli jsme na to postoupit.

Vnímali jste tlak, že čekání na medaili se prodlužuje a veřejnost je už netrpělivá?
Všichni jsme chtěli medaili. Nejen fanoušci, ale i my hráči jsme ji chtěli získat. Snažili jsme se, jak nejlépe to šlo. Bohužel rozhodl gól Kenea ve třetí třetině. A my jsme nestačili odpovědět. Ale šampionát ukázal budoucnost. Na turnaji se ukázala spousta mladých kluků, do budoucna přijde zlepšení.

Ze sedmi zápasů jste nasbíral dva kanadské body. Co vám úroveň šampionátu ukázala?
Některé zápasy byly opravdu těžké. Třeba proti Americe nebo Švédsku. Vždyť jsme v nich hráli proti hráčům z NHL. Byl to nejlepší výběr hráčů, kteří byli k dispozici. Byl to skvělý turnaj. Je mi stále osmnáct, posbíral jsem spoustu zkušeností. Měl jsem možnost poznat Tomáše Plekance, Davida Krejčího i Davida Pastrňáka. Ochotně mi radili, já jsem navíc mohl sledovat i jiné hráče z jiných týmů. Beru všechno pozitivně.

Nepotvrdil jste si, že vám sedí víc zámořské užší kluziště?
Asi to tak bude. V zámoří jsem odehrál celou sezonu a víc jsem si na něj zvykl. Ale postupně jsem si zvykl i na širší kluziště. Víc doma se ale cítím na užším. Podmínky si nemůžu vybírat, musím hrát na tom, kde jsem zrovna postavený. Musím jen hrát nejlépe, jak umím. To je moje jediná práce.

Odehrál jste v průměru osm minut za zápas. Váš parťák Martin Nečas patnáct. Nemrzelo vás, že jste dostal na ledě méně prostoru se ukázat?
Takhle to neberu. Hokej je týmový sport a já jsem dostal jinou roli. Snažil jsem se ji odvádět na sto procent. Nevadilo mi to, naštvaný nejsem. Turnaj beru pozitivně.

Zápas s Francií jste však nedohrál. Po srážce s obráncem Janilem jste otřesený odešel do kabiny. Byl to vůbec faul?
Byl jsem rozjetý, ve středním pásmu mi utekl puk pod nohama obránce. Pořád se kutálel dál, u mantinelu jsem si ho chtěl strčit pod sebe a poslat obránce na druhou stranu, abych vyjel sám. Ale bohužel puk odskočil ještě dál. Když jsem se pro něj natahoval, dostal jsem ránu do hlavy. Byla to moje vlastní chyba, že jsem tam šel nepřipravený. Chtěl jsem s pukem vyjet ze souboje, ale nevypočítal jsem to a bohužel to dopadlo takhle. Naštěstí to nebylo nic vážného a mohl jsem pokračovat v turnaji.

Stal jste se nejmladším českým střelcem na mistrovství světa, když jste překonal Martina Havláta z roku 2000. Znamená pro vás překonání téhle mety něco víc?
Určitě je to čest přeskočit takového hráče, jako byl Martin Havlát. Byl to jeden z mých nejoblíbenějších hráčů, když jsem byl malý a sledoval jsem hokej v televizi. Ale klidně bych rekord vyměnil za nějakou medaili a týmový úspěch.

Jste zároveň i nejmladším českým hráčem v NHL, překonal jste i další klubové rekordy Rangers, Hardfordu i Zlína. Mají pro vás nějakou vypovídací hodnotu?
Samozřejmě to potěší. Jsem za to velmi rád. Ale rád bych útočil a přepisoval už i jiné rekordy než věkové. Chci se posouvat i v jiných aspektech dopředu a nehrát stále na věk. Snažím se hrát, jak nejlépe umím a pomáhat týmu. Je to kolektivní sport, proto chci medaile a úspěchy slavit společně s týmem.

Hodně se namluvilo a napsalo o malých šatnách a nekvalitním ledu. Jak jste se s problémy vypořádal vy?
To jsou věci, které neovlivním. Bylo by lepší hrát na lepším ledě nebo mít v kabině větší prostor. Ale všichni měli stejné podmínky. Každý tým měl stejné kabiny i led. Švédsko v těchto podmínkách obhájilo titul. Nemůžeme se na nic vymlouvat.

Jaký dojem na vás udělalo Dánsko jako národ?
Je to jiné než v Česku. S Dány jsem se moc osobně nebavil, ale země je to krásná. Byli jsme na výletech ve městě, na procházkách. Byli jsme i na výletě lodí. Viděli jsme všechny památky a nejdůležitější místa Kodaně. Všem se nám líbila. Osobně bych se tam chtěl podívat ještě jednou. Je to krásná země.

Takže jste společně s Martinem Nečasem, se kterým jste byl na pokoji, měli čas i na mimohokejové aktivity?
Jasně. Hráli jsme třeba na playstationu nebo jsme šli někam na večeři poblíž stadionu nebo se projít a vyčistit si hlavu od hokeje. Vyrazili jsme se i podívat na jiné zápasy, ale většinou to byl relax na hotelu nebo ve městě.

Jak šampionát prožívali rodiče, bratr a vůbec celé Pravčice?
S rodiči jsem byl v kontaktu každý den. Volali a psali jsme si. Bohužel tam nebyli se mnou, určitě bych je uvítal. Prošli bychom si Kodaň. Ale nevyšlo to, jsem rád, že jsme byli v pravidelném spojení. Řešili jsme zápasy i všechno okolo. Jsem rád, že všichni fandili doma u televize.

Jak teď budete odpočívat?
Uvidíme, jak se domluvím s rodinou a přítelkyní. Chtěl bych si někam zaletět, budeme se o tom v nejbližší době bavit. Teď mám volno, zatím ani neznám termíny, kdy se mám hlásit na kempu. Odpočívám, užívám si volna. Byla to dlouhá a náročná sezona, nebylo to lehké. Mám za sebou první sezonu v Americe, mistrovství světa dvacítek i dospělých. Teď chci vypnout a následně se začít připravovat na další sezonu.

Chtěl byste se případně připojit na ledě ke Zlínu?
To ještě nevím, musím se domluvit s Rangers a všechno naplánovat. Uvidíme.

Chytilovy zápisy

Česká reprezentace

- Nejmladší český střelec na mistrovství světa. Ve 3. minutě proti Rakousku zvýšil na 2:0 a skóroval tak ve věku 18 let a 251 dnů. Překonal Martina Havláta, který se v roce 2000 v Petrohradu trefil, když mu bylo 19 let a 12 dnů.
NHL – New York Rangers
- V 18 letech a 30 dnech je nejmladším Čechem, který nastoupil v NHL. Předčil obránce Vlastimila Kroupu, který v roce 1993 nastoupil za San José v době, kdy mu bylo 18 let a 162 dnů. „Krásný pocit, ale ještě jsem nic nedokázal,“ vykládal Chytil po premiéře.
- Po 43 letech se stal vůbec nejmladším hráčem do pole, který debutoval v dresu Rangers v NHL. Tím posledním se stal v prosinci roku 1974 Dave Maloney, jemuž tehdy bylo 18 let a čtyři měsíce.
- Stal se prvním 18 letým hráčem, který se objevil v dresu Rangers od 13. dubna 2002, kdy si odbyl premiéru brankář Dan Blackburn. A stejně jako první plnoletý hráč do pole od 18. dubna 1999, kdy si odbyl první start Manny Malhotra.
- Celkově je čtvrtým nejmladším hráčem klubové historie, který odehrál v dresu New York Rangers zápas nejlepší hokejové soutěže na světě.
- Je celkově šestý nejmladší hráč, který se objevil v NHL od rozšíření původní šestice klubů v sezoně 1967-68. Mladší než Chytil od té doby byli pouze Patrick Marleau, Grant Mulvey, Martin Lapointe, Jordan Staal a Chris Joseph.
- Je prvním hráčem, který nosí v Rangers dres s číslem 72.
AHL – Hartford Wolf Pack
- Od října 1974, kdy debutoval Mario Tremblay, nenastoupil v AHL žádný podobně mladý hráč. V dresu Hartfordu po 43 letech poprvé naskočil ve věku 18 let a 38 dní.
Pozn. Ve Zlíně rekord nepřekonal. K prvnímu zápasu nastoupil Chytil v 17 letech a čtyřech dnech. Jenže zlínská historie má i 16leté hráče. Rekordmana Marka Zagrapana (16 let a 33 dnů), Martina Hamrlíka a Radka Bonka.

Absolutní rekord nepřekonal
Vůbec nejmladším střelcem gólu na mistrovství světa je Jaroslav Drobný, který se prosadil v dresu Československa 3. února 1939 proti Jugoslávii. Bylo mu tehdy 17 let, 2 měsíce a 22 dní. Ani on však není úplně nejmladším. Jiří Pilnáček stanovil dosud platný rekord o deset let později, 26. března 1949. Tehdy mu bylo 17 let, 1 měsíc a 9 dní. Jen pro srovnání. Nejmladší fotbalista všech dob, který dal gól na mistrovství světa, je legendární Pelé. Bylo mu sedmnáct let a 239 dní.

Autor: Daniel Ostrčilík

26.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 65 535 Kč

Vývojáři softwaru Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 92000 kč, mzda max. 120000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. os.: Martina Tomková, e-mail: martina.tomkova@barclays.com, 725 733 710, Po - Pá 9-11, , Pokročilá znalost angličtiny (každodenní psaná i ústní/telefonická komunikace). Znalost ukrajinštiny., Vysokoškolské doktorské vzdělání v oboru Umělá inteligence., Požadované znalosti: MS SQL, TSQL, MS Access, VBA, VB, eVB, C#, Active Reports, TSQL, XML, DAO, ODBC, ADO, ADO.NET.. Pracoviště: Barclays capital services limited, organizační složkapraha, . Informace: Martina Tomková, +420 725 733 710.

Cestovní ruch a hotelnictví - Recepční 17 000 Kč

Recepční. Nabízíme práci recepční v malém hotelu rodinného typu v centru Prahy. Klidná práce v dobrém prostředí ve 12h. směnách denní/noční a krátký/dlouhý. Práce recepční je spojená s přijímáním rezervací. Hotelová systém Hores - zaučíme. Nástupní mzda 17.000 Kč/čistého + odměny za bezchybnou práci. Zaučení - nástup možný ihned. Anglický jazyk slovem/písmem podmínkou.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Zootechnici zootechnik skotu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt osobě, telefonicky nebo emailem., Požadavky: , Nutný kladný vztah ke zvířatům, znalosti zootechnické práce, ŘP sk. B, Výhody: příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, roční prémie, Místo výkonu práce: Zakřany 119, 664 84. Pracoviště: Azos, s.r.o., 664 84 Zastávka u Brna. Informace: Jaroslava Pecková, +420 546 431 394.

Gastronomie - Kuchař Český Krumlov 35 000 Kč

Na HPP přijmeme kuchaře. Česká kuchyně, hotovky, steaky. Krátký jídelní lístek. Na léto nebo na stálo. Ideální uchazeč, který by chtěl zůstat žít zde na delší dobu. Ubytování zdarma přímo u restaurace, jsme v centru Č. Krumlova.


Andrej Babiš.
5

Babiš svolal kvůli migraci Bezpečnostní radu státu, krizový plán již existuje

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Českem se přehnaly silné bouřky. Tisíce domácností byly bez elektřiny

AKTUALIZOVÁNO

Messi je blízko krachu. Zastavil ho i muž, který mu kryje v Barceloně záda

Lionel Messi už není král. Rozhodně není král letošního mistrovství světa. Ve dvou zápasech skupiny D jeho Argentina uhrála jen bod, jednu remízu. S Chorvatskem padla ostudně 0:3, šlo o festival zoufalosti.

Miliardy pro Řecko, summit bez Čechů a Čapí hnízdo bez dotací: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Vezměte migranty až do Holandska, zlobí se Itálie. Lodě přijímat nechce

Už podruhé v krátkém čase odmítají Italové loď s migranty, která se blíží k jejich břehům. Jedná se o plavidlo, které zaštiťuje německá charitativní společnost Mission Lifeline (ML) a které převáží zhruba 250 uprchlíků. Ty loď převzala z několika člunů. Proti se vyjádřili jak ministr vnitra Mateo Salvini, tak i ministr dopravy Danilo Toninelli.

U Bzence hořel u trati les. Hasiči nasadili i vrtulník, práci komplikoval vítr

/VIDEO/ Požár trávy a části lesa na několikakilometrovém úseku v okolí železnice. Vrtulník s bambi vakem ve vzduchu. Nejvyšší, zvláštní stupeň požárního poplachu. Přes třicet jednotek hasičů bojovalo od čtvrtečního odpoledne s rozsáhlým požárem poblíž Bzence. Zásah jim komplikovaly místy poryvy větru a velký počet ohnisek na dlouhém úseku. Oheň dostali hasiči pod kontrolu kolem šesté hodiny večer.

MS HOKEJ 2018 - AKTUÁLNÍ ZÁPASY

15.05 (20:15) Lotyšsko - Dánsko
15.05 (20:15) Rusko - Švédsko
17.05 (16:15) USA - Česko živě
17.05 (16:15) Rusko - Kanada
17.05 (20:15) Švédsko - Lotyšsko
17.05 (20:15) Finsko - Švýcarsko
19.05 (15:15) Švédsko - USA
19.05 (19:15) Kanada - Švýcarsko
20.05 (15:45) USA - Kanada
20.05 (20:15) Švédsko - Švýcarsko
DALŠÍ ZÁPASY❯❯

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT