„Zkoušel jsem to klasicky, ale neumím to,“ vysvětluje lidem v rozhovoru pro web Hockey in Asia 31letý Matt Dalton, když ho lidé zasypou otázkami na jeho kuriozitu.

Střelám soupeřů čelí s vyrážečkou na pravé ruce, což je častější varianta. Jenže v pravé ruce zároveň drží hokejku, která není zahnutá do hry. Při rozehrávce si hůl přehodí napravo, takže horní konec hole nedrží vyrážečkou ale lapačkou. A je z něj světový unikát.

„Sám jsem v profesionálním hokeji nezažil, že by tohle nějaký brankář dělal, ale viděl jsem to u malých dětí,“ přiznal pro Dalton, který v kariéře se nejdál dostal na lavičku klubu NHL Bostonu Bruins.

S hokejem začínal v deseti v kanadském městečku Clintonu, hrával útočníka. Střílel jako pravák. Jenže v létě zároveň zkoušel baseball, kde levou chytal a pravou házel. Když vlezl do branky, dostal hůl pro leváka. Jenže nemohl rozehrát. „Proto jsem se naučil hrát s hokejkou na druhou stranu,“ vysvětluje.

A hokejový exot byl na světě. A od roku 2015 navíc do svého pestrého životopisu mohl přidat i druhé občanství. Po dvou letech angažmá v korejském klubu Anyang Halla se totiž stal reprezentantem Jižní Koreje. „Většina lidí z Clintonu, odkud pocházím, neví, kde Korea leží. Já jsem nebyl výjimkou,“ přiznal Dalton pro deník The London Free Press.

Koreji pomohl k postupu do elitní skupiny A mistrovství světa, zachytal si i na olympijských hrách „doma“ v jihokorejském Pchjongčchangu. „Když jsem poprvé hrál za Koreu, cítil jsem se trochu trapně, ale pak jsem si zvykl. Teď mi to přijde úplně normální,“ podotkl Dalton.

Kromě Daltona je v korejském týmu ještě dalších pět naturalizovaných Kanaďanů obránci Alex Plante, Eric Regan, Bryan Young a útočníci Michael Swift s Brockem Radunskem. „Chvíli trvalo, než jsme si získali důvěru spoluhráčů,“ přiznal Dalton agentuře AP.

Přestože v zámoří díru do světa neudělal, zkušenosti s KHL, kde strávil jednu sezónu v Čechově a dvě v Nižněkamsku. „V Rusku jsem strávil tři roky, v Koreji si oproti tomu připadám jako v nebi,“ pochvaloval si v rozhovoru pro kanadský list The Globe and Mail. „Lidé v Koreji jsou dost vlídní,“ všiml si gólman Koreje, který na šampionátu má procentuální úspěšnost zásahů 83,64% a s průměrem 7,48 branek na zápas.

Ze čtyř odehraných zápasů na světovém šampionátu totiž Korea nezískala ani bod a se skóre 2:29 jsou ve skupině B poslední. A to navíc Daltona a spol. čekají od 20.15 Spojené státy Americké. „Jsme obrovští outsideři,“ přiznává gólman Dalton. „Celý svět to ví.“ I hokejový originál.