Poprvé v historii se šampionát uskutečnil na Jutském poloostrově. Země tuhle obří akci zvládla. Příliv fanoušků v základních skupinách byl výborný, lidi neodradily ani vysoké ceny v Dánském království. Ve čtvrtfinále to bylo slabší, přece jen shánět narychlo vstupenky není legrace a také Dánové byli asi nakonec trochu zklamaní, že se jim do elitní osmičky proniknout nepovedlo.

Jejich tým ale určitě zaujal. Už žádný zanďour a čekání na soupeřovu chybu. Však také v týmu bylo hned několik hvězd.

Dánům nahrál vývoj v NHL, pět z jejich sedmi borců mohlo domů na šampionát dorazit. A kdyby přijel ještě supertalent z Winnipegu Nikolaj Ehlers (ve finále konference proti Las Vegas má už sedm bodů) a defenzivní specialista Lars Eller (za Washington má v play off už 12 bodů), byla by tahle parta ještě mnohem silnější.

Trenér Josef Jandač (vpravo) a Martin Nečas.
Opět bez medaile. Trenér Jandač po rozlučce: Neudělal bych nic jinak

Mnozí Češi možná ještě ohrnou ret, Dánové pro ně nejsou soupeř stejně jako třeba Švýcaři. Jenže hokejový svět se srovnává. Pro mnohé je vážně překvapení, že Švýcaři s hráči jako Josi nebo Fiala pronikli mezi elitní čtyřku. A že Dánové porazili v derby Finy a jen těsná prohra s Lotyši jim brány čtvrtfinále zavřela.

Brankář Frederick Andersen je přitom jednou z hlavních star vzkvétajícího Toronta. „Je dobrý a bude ještě lepší,“ prohlásil kouč Maple Leafs. Ano, tohle řekl Mike Babcock, pro mnohé hlavní trenérská veličina planety Země. On a lišák Lou Lamoriello si Dána vybrali a vezměte jed na to, že v další sezoně už Toronto v play off úspěchy získá.

Dánskou hru na MS ovlivňovali i útočníci, všichni mají v NHL skvělou pozici. Průkopník Frans Nielsen udělal od roku 2007 v New York Islanders a Detroitu Red Wings 423 bodů ze 764 mačů, navíc platí za nejlepšího zakončovatele samostatných střílení v soutěži.

Čeští kustodi Petr Ondráček a Zdeněk Šmíd
Tatranky stále frčí, vypráví reprezentační kustod Šmíd

Výborný je i Oliver Björkstrand v Columbusu a duo ze San Jose – Mikkel Boedker a Jannik Hansen. Ten druhý si zabojoval v dresu Vancouveru i ve finále NHL, tak vysoko nikdy dánský hokejista nebyl.

"Čeká nás ještě dlouhá cesta," řekl Nielsen agentuře AP, ale dodal, že dánský šampionát byl neuvěřitelný. „A jsme pyšní na to, kde jsme dnes."

Dánové si konec mistrovství přes prohru s Lotyši užili. Tým i červenobíle odění fanoušci se naladili na stejnou notu, děkovačka byla vzájemná.

Hokejový šampionát povědomí Dánů o sportu s hokejkami a pukem ještě zlepší, to je jisté. Talentů bude přibývat. Přeje si to i Oliver Björkstrand, který se v Columbusu pod hodně náročným Johnem Tortorellou propracoval mezi hvězdy mužstva.

"Doufám, že povědomí o hokeji se v Dánsku rozšíří do mnoha rodin a doufejme, že co nejvíc dětí dostane šanci hrát hokej," řekl Björkstrand. " Je to něco, v co po tomto turnaji doufáme všichni."

Země, která do první divize světového šampionátu vstoupila až v roce 2003 a nikdy nesestoupila, bude opravdu pořád lepší. A brzy bude velmoce trápit ještě víc než na letošním hokejovém festivalu v Herningu.

Michal Řepík se raduje z gólu proti USA.
Michal Řepík po porážce: Rozdíl? Američané svoje šance proměnili