„Říká, že se musí pracovat vždy na sto procent,“ vysvětluje šestnáctiletý rodilý Američan, jenž věří, že ho tvrdá dřina v Salcburku dovede až ke hvězdám.

S hokejem jste začal v amerických mládežnických klubech. Co vás přimělo vydat se do Salcburku?
Táta říkal, že je čas jít do akademie a trénovat hokej každý den. Díval se na pár akademií, třeba v Lake Placid nebo New Yorku. Nakonec jsme se rozhodli, že Salcburk je pro mě nejvhodnější místo a jedno z nejlepších hokejových zařízení na světě. Máme vše, co potřebujeme. Podobné zázemí jako v NHL. Trenéři se o nás starají skvěle. Kolem mužstva je realizační tým o osmi lidech.

Jak vypadá váš obvyklý den v akademii?
Vstávám v půl osmé ráno, nasnídám se, do dvanácti studuju. Po obědě jdu do posilovny, pak na trénink. Po něm mám strečink. navečeřím se a jdu spát. Program se opakuje každý den, pořád dokola. Filozofie je tady taková, že se nikdy nesmíte zastavit. Musíte jít dál a dál. Dřeme vážně tvrdě.

Trenér Josef Jandač (vpravo) a Martin Nečas.
Opět bez medaile. Trenér Jandač po rozlučce: Neudělal bych nic jinak

Máte vůbec nějaký čas pro sebe?
Moc volna nemám, ale zase můžu dělat jiné sporty, nebo si vzít kolo a vyrazit do města. Převažují však tréninky, zápasy a regenerace.

Na studium se i podle slov šéfa akademie Helmuta de Raafa hodně dbá. Který předmět je pro vás nejtěžší?
Snažím se být dobrý student a kombinovat školu s hokejem. Nejvíc mi ale dělají problémy přírodní vědy, třeba chemie.

Jde vám výuka jazyků, naučil jste se německy?
Vlastně umím víc německy než česky. (směje se) Máme povinně dvakrát týdně hodinu němčiny v akademii. Jazyky jsou tady základ.

Čeští kustodi Petr Ondráček a Zdeněk Šmíd
Tatranky stále frčí, vypráví reprezentační kustod Šmíd

Tlačí vás otec do češtiny?
Neřekl bych, že mě do ní tlačí, ale chtěl, abych se ji sám naučil. Mluvil jsem spíš česky, když jsem byl malý. Pak jsem bydlel s mámou, rodiče už nejsou spolu.

Jakou radu vám dává otec do hokeje?
Táta mi říká: žádný bekček, žádný forček, žádný paycheck. (v překladu výplata pozn. red.) Říká, že se musí pracovat na sto procent. Nesnáší výmluvy, jsem za to rád, má na mě dobrý vliv.

Sníte o angažmá v Detroitu, kde hrál váš otec?
Detroit je můj oblíbený klub. Určitě budu rád, když se to podaří. Díky otci znám arenu i hráče. Když jsem v Americe, chodím na každý domácí zápas. Má rodina miluje hokej, táta i brácha. Jsem rád, že jsem součástí organizace Red Wings. Je to velká rodina.

Co plánujete, až opustíte akademii?
Všechno záleží na mých výkonech. Rád bych zkusil USHL (juniorskou ligu pozn. red.) a pak jít na univerzitu. Záleží, jestli se dostanu na draft. Nikdy nevíte, kam vás hokej zavede.

Braidan Simmons-Fischer
Narozen: 26. ledna 2002 v Detroitu v USA (16 let)
Výška: 192 cm, váha: 83 kg
Pozice: útočník
Kariéra: Belle Tiram Bantam Minor, Compuware Bantam Major (mládežnické týmy, USA), Salcburk tým do 18 let, hraje českou extraligu staršího dorostu
Statistiky minulé sezony: základní část 31 duelů, 33 bodů (16 gólů + 17 asistencí), play-off 7, 4 (1+3)

Michal Řepík se raduje z gólu proti USA.
Michal Řepík po porážce: Rozdíl? Američané svoje šance proměnili