K dispozici už jsou zámořské posily Radek Faksa a Martin Frk. Zájem obléct dres národního týmu má také Radko Gudas, otazník visí nad Jakubem Voráčkem.

Šestatřicet jmen figuruje po včerejším odpoledním tréninku na seznamu Josefa Jandače. Trenér vyřadil obránce Galvase s Pavelkou a útočníka Tomáška.

Někteří hráči se potýkají se zdravotními problémy, proto zůstává soupiska stále dost široká. „Základní kostru máme a řešíme marody. Na Švédské hry můžeme nominovat třicet hráčů. Je ale možné, že vezmeme někoho jenom do tréninku,“ prohlásil kouč.

Čtyři finalisté v týmu

Otazník kvůli zranění stále visí nad trojicí obránců Polášek, Vitásek, Mozík. Trable má Michal Řepík, situaci kolem Davida Kašeho osvětlí ještě před odletem doktor. Teplota schvátila Dmitrije Jaškina a z nemoci se dostává i čerstvě povolaný Martin Nečas z Komety.

„Když bude nemocný, vzít ho samozřejmě nemůžeme. Chtěli jsme ho vidět, dát mu šanci,“ řekl na adresu mladíka Jandač.

Z finálové dvojice extraligy dostali pozvánku ještě obránci David Musil a Jakub Krejčík a nakonec také forvard Hynek Zohorna. Svými výkony ale zaujali i další.

„David Ciencala měl výborné play-off. Jde o hráče, který se výrazně prosazoval v přesilovkách, ale na těchto pozicích už hráče máme,“ okomentoval objev vyřazovacích bojů kouč.

Generální manažer Jiří Fischer oslovil také třineckého kapitána Lukáše Krajíčka, který však pozvánku odmítl s tím, že se chce věnovat rodině. Kvůli zranění nebyli k dispozici Milan Doudera a Vladimír Roth.

Bývalý obránce také přiblížil situaci kolem dalších posil ze zámoří.

„Radko Gudas má obrovský zájem reprezentovat. Výstupní prohlídka by snad měla být formalitou. S Jakubem Voráčkem ještě budu mluvit. Gólmany Neuvirtha a Mrázka jsme neoslovili. U Pavla Zachy záleží také na prohlídce,“ nastínil Fischer.

Velká role pro Faksu

Ze zámoří tedy hlásí nástup do akce jiná jména. Již v Pardubicích byl s týmem Martin Frk, ale nakonec nenastoupil. Po pár dnech odpočinku se připojil Radek Faksa.

„Frk letos konečně prorazil do NHL. I když jen ve čtvrté lajně, tak prostě hrál. Má dobrou střelu, chtěli bychom ho zabudovat do přesilovky. Faksa prožil výbornou sezonu a měl by patřit k tahounům. Je to velký a silný hráč. Umí výborně bránit, letos měl slušný i bodový příspěvek,“ chválil oba Jandač.

Útočník Dallasu debutoval v reprezentaci před dvěma lety. Na světový šampionát dorazil v jeho průběhu a nedostal tolik prostoru. V letošním omlazeném týmu bude naopak patřit ke zkušenějším borcům s důležitou rolí.

„Říkal jsem si, že budu jeden z nejstarších, i když si tak nepřipadám. Kluci ale hráli v Pardubicích dobře, makali naplno, šlo vidět nasazení. Těším se na mladé mužstvo a věřím, že máme šanci něco dokázat,“ hlásil Faksa.

Český výběr dnes odletí do Švédska, kde ho od čtvrtka čekají poslední prověrky před šampionátem. Závěrečný boj o nominaci vrcholí.