Mistrovství světa v Dánsku, které už nedočkavě klepe na dveře, bude rozlučkou Josefa Jandače s funkcí trenéra hokejové reprezentace. Na celkové hodnocení jeho éry je ještě brzy hodně bude záležet i na tom, s čím se čeští hráči vrátí z Kodaně. Případná medaile by Jandačovu poněkud rozpačitou reputaci určitě vylepšila.

Udělal ale lodivod národního týmu dobře, že předem oznámil své rozhodnutí neucházet se o prodloužení smlouvy a kývl na lukrativní nabídku z Ruska? Deník oslovil představitele tuzemských klubů, co si o Jandačově rozhodnutí myslí. A kdo by se podle nich měl ujmout osiřelého reprezentačního žezla?

Hráče to neovlivní

„V severských zemích něco podobného funguje běžně, že oznámí konec trenéra, navíc už mnohdy mají známého jeho nástupce. Nevidím na tom nic špatného,“ řekl Vladimír Martinec, legenda Pardubic.

Podobně to vidí i ostatní. „Je jedno, kdy se rozhodne trenér odejít. Jde o to, aby dodělal svoji práci, a tu na šampionátu dokončí,“ míní sportovní manažer Karlových Varů Jaroslav Kverka.

„Hráče to neovlivní. Mistrovství světa je přece především prestiž hokejistů. Proto tam chtějí být. Zvlášť ti bez smlouvy, co se chtějí ukázat. Hrají o společný výsledek bez ohledu na to, kdo končí,“ dodal zlínský trenér Robert Svoboda. 

V tom se tedy představitelé českého hokeje shodnou. Rozdílnější názory však panují v klíčové otázce Jandačova nástupce. Nejčastěji byla skloňována jména dvou úspěšných klubových bossů Libor Zábranský a Martin Straka.

Šéf mistrovské Komety Zábranský už ale národní tým odmítl. Straka zprvu také, ale ne tak kategoricky. Ostatně mezitím už opustil funkci plzeňského kouče.

Trenérské mládí vpřed? 

Z dalších kandidátů se mluví o zástupcích mladší trenérské generace Filipu Pešánovi, strůjci předloňského titulu Liberce, a vítkovickém Jakubu Petrovi. „Při troše trpělivosti a pracovitosti se postupně přesvědčíme, že se rodí i nová generace progresivních a schopných koučů,“ řekl Pešánův šéf Ctibor Jech.

Pešán i Petr jsou ve svých klubech vázáni jako trenéři i manažeři. A to může být problém. „Každopádně by měl být u národního týmu trenér, který se mu bude věnovat na plný úvazek,“ upozorňuje Martinec.

Méně pravděpodobné varianty jsou „starý známý“ Vladimír Růžička (i on má v Chomutově dvě funkce), Václav Sýkora či Miloslav Hořava. „Já osobně bych zvolil Hořavu. Je za ním vidět dobrá práce a u hráčů má respekt,“ řekl sportovní manažer Plzně Tomáš Vlasák.

Nebo někdo jiný? „Napadají mě Václav Prospal a Jaroslav Modrý. Ale Venca začíná u nás a k reprezentaci ho neuvolníme,“ smál se Stanislav Bednařík, generální manažer Českých Budějovic. Sportovní ředitel Třince Jan Peterek zase jako jediný nadhodil možnost kouče ze zahraničí (vedle současného třineckého trenéra Václava Varadi). Vedení svazu má z čeho vybírat…

Straka, nebo někdo jiný? Kandidátů je víc
Martin STRAKA 50 %
V Plzni slavil úspěchy jako trenér i manažer, má respekt hráčů, bohaté zkušenosti z národního týmu i NHL.
Naznačil, že k reprezentaci nepůjde (později to částečně vzal zpátky), je pracovně vytížený prací v klubu.

Filip PEŠÁN 15 %
S Libercem dokázal velké věci, platí za progresivního kouče s moderním přístupem, má velké ambice.
Je vázán v klubu, skloubení s funkcí trenéra reprezentační dvacítky mu nevyhovovalo.

Jakub PETR 10 %
Měl dobré výsledky u mládežnických týmů, daří se mu ve Vítkovicích, představuje trenérskou budoucnost.
Podobně jako Pešán má ve Vítkovicích trenérské i manažerské povinnosti.

Václav SÝKORA 10 %

Vladimír RŮŽIČKA 5 %

Někdo jiný 10 %