Takhle jednoduchý zápas nepamatuje. „Šlo o povinné čisté konto. Ne takové, které bych musel vychytat,“ prohlásil gólman po střetnutí.

Reprezentanti galského kohouta doopravdy nekladli výrazný odpor a Rittich se tak snažil zabavit, jak jen to šlo. „Jezdil jsem za bránu rozehrávat, když to šlo. Jinak jsem přemýšlel spíš o tom, který steak si večer dám,“ vyprávěl dobře naladěný brankář.

Čeští hokejisté se radují z vítězství nad Francií
Dva góly Pastrňáka a Horáka i bleskovka Nečase. Češi si pohráli s Francií

Soupeře však za matné představení lehce zkritizoval. „Jejich výkon byl možná až nedůstojný. Vypadalo to, že jsou rádi, že se zachránili, tak utkání trochu vypustili. Nebo jsme možná my byli tak dobří, že jsme je k ničemu nepustili,“ glosoval Rittich.

Tepovka devadesát

Český brankář marně vzpomínal, jestli v minulosti zažil zápas, ve kterém by na něj šlo tak málo střel.

„Možná někdy v sedmé třídě. Nemám dnešní utkání s čím srovnávat,“ komentoval pětadvacetiletý hráč Calgary.

Z vychytané nuly tak ani neměl přehnanou radost. „Kdybych dostal gól, tak se musím stydět a chodit kanály,“ usmíval se.

Švédové porazili Švýcary.
Výhra Švédů nad Švýcary přihrála Čechům postup do čtvrtfinále

Fyzicky náročný tak pro něj byl duel s Francií snad jen z důvodu malé vytíženosti. „Spíše jsem byl unavený, jak jsem tam dvě hodiny stál. Jinak jsem měl tepovku devadesát celý zápas,“ dodal Rittich, který se v průběhu turnaje rovnoměrně prostřídal s Pavlem Francouzem. Kdo nastoupí dnes v posledním zápase skupiny, je zatím neznámou. „Nejdřív se to dozvědí oni, ale už musíme směřovat ke čtvrtfinále,“ prozradil trenér Jandač.

Na závěr Rakousko

Silné soupeře si Češi odbyli na úvod skupiny, na závěr je čeká další outsider. Rakušané splnili svůj cíl, když udrželi příslušnost v elitní skupině, mohli by tedy také do utkání nastoupit s menší motivací.

„Často jsou utkání s takovými soupeři těžší. Naopak mohou hrát uvolněně, nebude to lehké,“ nehodlal podcenit soupeře obránce Libor Šulák.

V dresu Znojma si zadák s dobrými ofenzivními schopnostmi zahrál EBEL ligu, ve které tvoří základ právě týmy z Rakouska. Tamní styl hokeje má tak přečtený.

„Hrají agresivně, všechno tlačí do brány. Musíme na ně nastoupit jako v předchozích dvou zápasech a bude to dobré. Pokaždé se nám parádně povedla první třetina a mohli jsme hru kontrolovat,“ našel recept na dalšího papírově slabšího soupeře Šulák.

Čeští hokejisté mohou pomalu spřádat plány na čtvrtfinále. Proti Rakousku půjde o to, aby se na klíčový duel dobře naladili.

Puk je v kanadské síti, finský hokejista Kasperi Kapanen se raduje.
Kanada dostala pětku od Finů a podruhé padla. Sborná přetlačila Švýcarsko