Kanaďané vyhráli své předchozí tři duely v Herningu s celkovým skóre 22:1, v sobotu večer ale narazili. A to docela tvrdě – od Finů dostali pět gólů, sami vstřelili jediný.

Zámořský celek doplatil na časté vylučování. Finsko vedlo už po první třetině 3:1 a dva góly vstřelilo v přesilovkách. O dvě branky se postaral Mikko Rantanen.

Ve druhé třetině gól nepadl, ve třetí části se ještě dvakrát radovali Finové. Celku s javorovým listem na hrudi nepomohla ani výměna brankářů a zrodila se překvapivě jednoznačná porážka jednoho z adeptů na zlato.

Devatenáctiletý talent Eeli Tolvanen, který po příletu z Nashvillu odehrál první zápas na turnaji, zaznamenal dva body za gól a nahrávku. Stejně si vedl i Teuvo Teräväinen.

Kanaďané nestíhali a faulovali

„Myslím, že jsme dnes předvedli, že můžeme porážet i ty nejlepší. Pořád se ještě musíme v některých věcech zlepšit, ale porazit Kanadu je skvělý výsledek. Obzvlášť po tom, co jsme předtím prohráli s Dánskem,“ řekl útočník Kasperi Kapanen.

Naopak Kanaďané působili poněkud nekoncentrovaně a i když soupeře přestříleli 31:22, dali jedinou branku.

„Měli jsme špatný pohyb a nestíhali jsme bruslit se soupeři. Z toho pramenilo hákování a fauly, které Finsko dokázalo trestat. Navíc jim senzačně zachytal gólman,“ povídal kanadský reprezentant Bo Horvat.

V odpoledním mači skupiny A v Herningu si domácí Dánsko připsalo povinné tři body po vítězství 3:1 nad beznadějně poslední Jižní Koreou. Dánové tak mají jedenáct bodů ze šesti zápasů a hodně blízko do čtvrtfinále.

Sborná vydřela výhru

Hokejisté Ruska v sobotu večer napravili porážku od českého týmu a připsali si tři body proti Švýcarsku. Vítězství 4:3 se ale nerodilo lehce.

Favorit vedl po druhé třetině 3:1. V 52. minutě snížil Andrighetto, pak ale vrátil sborné dvoubrankový náskok Grigorenko. Jenže Švýcaři mocně dotahovali – v 59. minutě snížili na rozdíl jediné branky a v závěrečné power play trefili tyčku.

To ale bylo vše a Švýcarsko tak poprvé na šampionátu nebodovalo.

V odpoledním zápase kodaňské skupiny A Rakousko zvítězilo nad Běloruskem jednoznačně 4:0. Vítěz si tak pojistil záchranu mezi elitou, naopak Bělorusko bez ohledu na výsledek posledního zápasu se Slovenskem na sto procent sestoupí.

„Bylo to nejdůležitější utkání turnaje, ale hráli jsme, jako bychom si to neuvědomovali. Neměli jsme být tolikrát vylučovaní,“ smutnil útočník Alexandr Kitarov.

Bělorusové prohráli všech dosavadních šest utkání s celkovým skóre 4:29, nepomohla jim ale netradiční výměna trenéra přímo v průběhu šampionátu.

Skupina A:

Rusko - Švýcarsko 4:3 (0:0, 3:1, 1:2). Branky a nahrávky: 23. Kaprizov (Dacjuk, Gusev), 28. Dadonov (Anisimov), 40. Něstěrov (Gusev, Dacjuk), 57. Grigorenko (Anisimov, Gavrikov) - 27. Untersander (Kukan, Corvi), 52. Andrighetto (Meier, Vermin), 59. Haas (Andrighetto, Niederreiter). Rozhodčí: Kubuš (SR), Schukies (Něm.) - Davis (USA), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 12.366.

Rakousko - Bělorusko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0). Branky a nahrávky: 5. Viveiros, 31. Komarek (Unterweger), 35. M. Raffl (Komarek), 40. Zwerger (Ulmer). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Rantala (Fin.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 3:0. Diváci: 7370.

Skupina B:

Kanada - Finsko 1:5 (1:3, 0:0, 0:2). Branky a nahrávky: 11. Pageau (Horvat) - 9. Rantanen, 14. Pesonen (Nutivaara, Tolvanen), 17. Rantanen (Mikael Granlund, T. Teräväinen), 46. Tolvanen, 46. T. Teräväinen (Aho, Kivistö). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Olenin (Rus.) - Goljak (Běl.), Šefčík (SR). Vyloučení: 11:8. Využití: 0:2. Diváci: 9313.

Dánsko - Korea 3:1 (0:0, 2:1, 1:0). Branky a nahrávky: 23. F. Nielsen (D. Nielsen), 33. J. Jensen (Bjorkstrand), 57. Hardt (F. Nielsen, J. B. Jensen) - 25. Kim Ki-song (Kim Sang-uk). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Gouin - McCrank (oba Kan.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 10.591.