I takové příběhy hokej nabízí. Petr Nedvěd choval obrovskou touhu. Chtěl si zahrát ve slavné NHL. Komunistický režim ovšem přestupy prakticky nepovoloval. Proto jako sedmnáctiletý (2. ledna 1989) emigroval do zámoří. Kde později navlékl i dres s javorovým listem na prsou.

Vzpupný rošťák si šel vždy tvrdě za svým. Opustil rodnou zemi, toužil rozvíjet talent za mořem. Po mládežnickém turnaji v Calgary už v Kanadě zůstal, s pouhými dvaceti dolary v kapse.

„Mým snem byla NHL. V té době šlo o jedinou šanci, jak za ním jít,“ vysvětluje nyní šestačtyřicetiletý Nedvěd.

V zámoří si udělal takové jméno, že si pět let po emigraci zahrál na olympijských hrách v Lillehammeru za Kanadu. „Šlo pro mě o velkou poctu. Jediné, co jsem si přál, abychom nenarazili na Česko,“ vyprávěl.

A to se nakonec stalo. Ve čtvrtfinále s mužstvem, za které válel třeba hvězdný Paul Kariya, českou reprezentaci vyřadil. Nedvěd získal s Kanaďany stříbro a připsal si na turnaji úctyhodných pět branek.

V NHL válel patnáct sezon, jenže po návratu do extraligy přišla jiná touha. Po mladické tentokrát vlastenecká. Chtěl poskytnou něco z hokejového umění zemi, z které pochází. Ve čtyřiceti letech se tak stal nováčkem v národním týmu a v roce 2012 hrál na mistrovství světa ve Švédsku a Finsku.

Jako zkušený lídr dovedl mužstvo k medaili, na krk si nasadil bronz.

„Pro mě jakožto nováčka seniorské reprezentace šlo o krásný pocit. Jsem moc rád, že jsem měl možnost reprezentovat naši vlast na mistrovství světa,“ uvedl.

V devíti zápasech teh-dy zaznamenal tři branky a dvě asistence. Rozhodně nehrál druhé housle, naopak týmu pomohl svými zkušenostmi.

S „talířem“ udělovaným za třetí místo poté jeden z nejlepších hokejistů české historie křepčil po ledě a užíval si úspěchu s rodnou zemí.

Kdo mohl tušit, že tato radost bude na šest let poslední. Co myslíte, přiveze letos výběr trenéra Jandače další medaili?

České kořeny, ale jiný tým
NĚMECKO

Sebastian Uvira (útočník). Pětadvacetiletý syn mistra světa z roku 1985 obránce Eduarda Uvíry.

Dominik Kahun (útočník). Dvaadvacetiletý hráč, který se narodil v Plané u Mariánských Lázní. Do třinácti let hrál hokej v Česku, proto umí i jazyk.

Leon Draisaitl (útočník). Dvaadvacetiletý hráč Edmontonu Oilers, prarodiče žili v Mariánských Lázních. Otec Peter vedl Hradec Králové a narodil se v Karviné.

*žádný z hokejistů nemá české občanství