Duely pozorně sledoval i legendární kouč Vladimír Vůjtek, který vedl v minulosti jak český, tak i slovenský národní tým.

Co zatím na výkony českého týmu na světovém šampionátu říkáte?
Je to rozpačité. Myslím, že máme trošku štěstí. Stačí se podívat na utkání se Slováky, které jsme v posledních vteřinách vyrovnali. I se Švýcary jsme pořád dotahovali. Zase na druhé straně to svědčí o tom, že charakter mužstvo má a jde za tím až do konce. Tedy i ve chvíli, kdy se zdá zápas ztracený. Ty čtyři body jsou vzhledem k těm průběhům ještě moc.

Do turnaje jsme vstoupili derby se Slováky a vyhráli ho 3:2 v prodloužení. Výkon ale nebyl zdaleka ideální…
To souhlasím. Rozhodně to nebylo dominantní a měli jsme hodně štěstí. Vždyť jsme hráli několikrát bez gólmana a v jednu chvíli Cingel netrefil prázdnou branku. Mohlo tak být rozhodnuto a neměli jsme ani bod. Zachránila nás vynikající individuální akce Nečase, který devět vteřin před koncem vyrovnal. Výkon nebyl určitě ideální.

Ve druhém utkání jsme narazili na favorizované Švédy a podlehli jim 2:3. Nehráli jsme přitom vůbec špatně…
Bohužel jsme zaspali začátek. Švédové nás prvních deset minut přehrávali, zaslouženě dali dva góly a my mohli být rádi, že nepřidali další. Pak jsme se ale zvedli a až do konce s nimi sehráli důstojnou roli. Byl to z naší strany dobrý hokej. Vycházela nám kombinace, nebezpeční jsme byli i v přesilovkách. Šlo nám to.

Poslední vystoupení týmu proti Švýcarsku skončilo přestřelkou a naším vítězstvím 5:4 po nájezdech. Překvapil vás zápas něčím?
Nebylo to poprvé, kdy jsme hráli se Švýcary vyrovnanou partii. Dostali se do tempa, hráli celkem sebevědomě a vedli 3:1 a 4:2. Naštěstí pro nás začali dělat chyby ve středním pásmu a my chodili do přečíslení dva na jednoho, i tři na jednoho.

Ta jsme ale nevyužili. Nakonec můžeme být rádi, že jsme to dotáhli do nájezdů a ty zvládli. Vždyť za stavu 4:4 chytil čtyři minuty před koncem Francouz penaltu.

Švýcaři hráli mnoho přesilovek, tři také využili. Čím si vysvětlujete ta častá vyloučení na naší straně?
Nevím, z čeho pramenila. Po stránce zodpovědnosti jsme utkání nezvládli. Nechat se takhle hloupě vylučovat nesmíme. Vždyť to byly fauly v rozích, v útočném pásmu, kde nebezpečí nehrozí. Opravdu můžeme být za ty dva body rádi.

Při tolika trestech se totiž zápasy normálně jen těžko vyhrávají. Třeba zákrok Jaškina, který zřejmě oplácel atak na Nečase, byl vyloženě hloupý. V takových chvílích musí udržet hráč nervy na uzdě.

Kdo z hráčů se vám zatím líbí?
Dostali jsme sice dost gólů, přesto oba gólmani jsou na dobré úrovni. Jak Francouz, tak Rittich hrají prim. V útočné fázi se mi líbí Nečas, u Jaškina je vidět, že má ten potřebný důraz. Taky Kubalík ukazuje, že je střelec a je už schopný ty góly dávat.

Je tam pár hráčů, kteří se sešli s formou. Slušně to zvládají i obránci Sklenička s Moravčíkem. Po třech zápasech ale nechci předbíhat. Jsem ale přesvědčený, že Krejčí s Pastrňákem nám hodně pomůžou.

Dalším soupeřem českého výběru bude Rusko. Máme šanci s ním něco uhrát?
Oni i Švédové byli proti nám velkými favority, a my s nimi dokázali odehrát vyrovnaný zápas. Myslím, že můžeme jen získat. Je to jiné, než třeba se Slováky. Je možno hrát z obrany, čekat na brejky a jít do toho bez zábran. Rusové ještě nenarazili na pořádného soupeře. Uvidíme, jestli je jejich síla taková, že přehrají i nás. Jsem přesvědčen o tom, že pokud nám to sedne, bude to vyrovnaný zápas.