V první části si zasloužil pochvalu jediný slovenský hráč. Jen díky brankáři brněnské Komety vedli Rusové jen 2:0, mohl to totiž být i debakl. „To už trvá pár zápasů, než zjistíme, že můžeme hrát hokej. Jenže než jsme to zjistili, bylo po první třetině. Pak už to byl normální vyrovnaný hokej s Ruskem,“ řekl Čiliak v rozhovoru pro Českou televizi.

Skóre otevřel po bleskově kombinaci Mamin, pak se tvrdě prosadil Gusev. A to ještě Slováci přežili dlouhé oslabení tří proti pěti. „Chystal jsem se na ně, že místo střílení si budou přihrávat až do prázdné,“ popsal Čiliak důvody, proč oslabení vyčapal.

Od začátku druhého dějství to bylo o něčem jiném. Najednou se nad Tatrou blýskalo, hromy divo bily a Slováci Rusům chvílemi pořádně zatápěli. „Po ubráněném oslabení jsme se konečně začali osmělovat,“ vysledoval obránce Marek Ďaloga.

Jenže brankář Šesťorkin, ač ho Rusové berou spíš jako dvojku za Košečkinem, chytá na MS bezchybně, ještě nedostal ani gól. Nepustil ho ani Slovákům. Ti v závěru zkusili power play, ale ta se jim vůbec nepovedla a Šalunov a Michejev upravili na konečných 4:0.

„Po té první třetině jsme si řekli, že se takto hrát nedá, že musíme bruslit. Ukázalo se, že s každým soupeřem se dá hrát a my měli i šance. Bohužel první třetina to rozhodla,“ litoval Marek Čiliak, jenž si připsal 32 zákroků a byl vyhlášen po zásluze nejlepším Slovákem v zápase.  

Asistent kouče Róbert Petrovický hovořil podobně. „V první třetině tam bylo moc respektu. Pak se to zlepšilo, měli jsme i vyložené šance, ale chyběl nám kontaktní gól. Šlapali jsme, stříleli, bojovali, mužstvu však bohužel proti silným týmům chybí v úvodu pocit, že může hrát s kýmkoliv,“ mrzelo Petrovického, který stále věří, že se Slovensko do čtvrtfinále může podívat (Švýcaři by ale museli prohrát s Francií). „Jdeme dál, může se stát cokoliv.“