Vesnický kluk od Kladna vynikal bruslením i střelbou, kterou cvičil na dvorku před stavením s ocelovými puky vyrobenými na Poldovce. A perfektním rozhledem (protože pozor, zapomíná se, že uměl i dokonale přihrávat a tvořit hru). Jen na fyzické střety si zrovna nepotrpěl. Třeba v roce 1979 dostal v lize jen dvě minuty. Za celou sezonu…

Partnerky hokejistů na tribuně nesmějí chybět.
Zvyk, který pomáhá. Manželky na tribunách přináší hokejistům štěstí

Raději trávil čas na ledě a ničil brankáře. Všechny. Beze zbytku. V nejvyšší soutěži dokázal český „superman“ nastřílet neuvěřitelných 474 branek a k tomu přidal 120 gólů v reprezentaci. Tahle maxima sotva může někdo překonat.

Novému samozřejmě pomohla zlatá kladenská parta 70. let – vyhrála pět titulů za šest let. Jen trio bratrů Šťastných a jejich Slovan Bratislava v roce 1979 tuhle hegemonii narušili. Však také v první kladenské lajně kromě Nového byli skoro samí reprezentanti – František Pospíšil a František Kaberle vzadu a Eduard Novák s Lubošem Bauerem vepředu. Tam si nešlo dovolit špatnou přihrávku na pár metrů nebo zakončení jasné šance doprostřed brány, jak to dnes často vidíme. 

Po výhře na Memoriálu Ivana Hlinky v roce 2016 s Chytilem a Galvasem.
Setkání bývalých spoluhráčů v Kodani. S Chytilem se zdravil přes plexisklo

„Jednou jsme měli namále a ztráceli na Jihlavu sedm bodů. Pak přijela k nám a Jarda Holík mi říká: Milane, dnes si nedáš ani gól. Já dal dva a nakonec jsme zvítězili,“ směje se Nový a líčí, že tehdy modrá parta tu vojenskou nakonec v tabulce přeskočila.

Milan Nový posbíral neuvěřitelné množství poct. Několikrát byl nejlepším střelcem ligy, ale také nejproduktivnějším hráčem olympiády 1980. Dvakrát vyhrál mistrovství světa, 1976 a 77, jeho 94 bodů ze 44 zápasů ligové sezony 76/77 zastavuje dech dodnes.

Lotyšský brankář Elvis Merzlikins
Táta dal synovi jméno Elvis po Presleym. Teď velebí Lotyši svého gólmana

Přesto nad vším ční jeho nejslavnější kousek. V končícím létě roku 1976 překonal v montrealské hale Forum kanadského gólmana Rogatiena Vachona a Čechoslováci porazili poprvé nejlepší hráče Kanady 1:0. „Beru to jako životní gól, vždyť vyhrát nad nejlepšími kanadskými profesionály a ještě na jejich ledě, to už je něco,“ vzpomínal později člen Síně slávy IIHF.

Jeho tehdejší gól byl ve své době možná nejslavnějším československým v celé jeho éře. Změnila to rána Petra Svobody v Naganu.

Nový se dnes při pohledu na hokejové zápasy jenom usmívá a baví.

A je rád, že má schované různé artefakty, třeba dres slavného Kanaďana Denise Potvina ze zmíněného Kanadského poháru. Ukazuje je vnoučatům. „Aspoň uvidí, že děda uměl hokej hrát.“   

Brankář Pavel Francouz inkasuje gól od Slovenska.
Vzhůru na Ameriku. Otázka zní: Kdo se postaví do branky?