Už je to tak český národní tým vyráží do Dánska s dlouho nevídanou eskadrou zelenáčů. Ve výběru trenéra Josefa Jandače je hned patnáct borců, které čeká debut na světovém šampionátu. Dalších sedm hráčů bylo na MS pouze jednou. Parta zelenáčů? To je ještě slabý výraz.

„Ti kluci nemají s mezinárodním hokejem velké zkušenosti, ale někteří z nich toho za sebou mají hodně. Byli na šampionátech osmnáctek a dvacítek, nakoukli do NHL,“ řekl Francouz, předpokládaná brankářská jednička.

Nezkušenosti většiny týmu se neobává. „Klukům věřím. Kdyby ne, bylo by to špatné. Věřím, že se budeme zlepšovat každým zápasem,“ je přesvědčený Francouz. Zároveň připomíná obdobnou situaci na předloňské MS v Rusku. „Taky jsme měli snad deset hráčů, kteří nikdy nebyli na šampionátu. Nakonec jsme vyhráli skupinu.“

Česko vs. Slovensko.Zdroj: DeníkZe sestavy mezinárodních noviců nápadně vyčnívají dva reprezentační veteráni. Kapitán Roman Červenka jede na své osmé mistrovství, Tomáš Plekanec dokonce na jedenácté. Právě jejich zkušenosti budou pro úspěch v Dánsku klíčové.

„Chceme, aby nám ty mladé ovečky vychoval,“ řekl trenér Jandač o Plekancovi, který se (pokolikáté už?) ukázal jako vzorný srdcař a účast na MS neodmítl. „Měl by na mladé hráče působit klidem, zkušeností, radou, přítomností v kabině,“ plánoval kouč.

Defenziva je plná debutantů

Největší obavy působí česká obrana, protože nazvat ji pouze „nezkušenou“ je nemístná ohleduplnost. Jediný Michal Jordán byl na víc než jednom šampionátu (na třech), po jednom startu mají tvrďák Radko Gudas a Libor Šulák. A to je vše. I tři porážky na nedávných Švédských hokejových hrách ukázaly, kde je nejpalčivější problém.

„Budeme s obránci dál pracovat,“ uvedl Jandač. „Ti kluci by měli nabrat zkušenosti v zápasech a nekomplikovat si to. Chceme po nich jednoduchost, první přihrávka musí jít včas a do hole. Nesmí se bát a moc couvat,“ dodal trenér, který se v Dánsku s reprezentací rozloučí.

Překvapí mužstvo nováčků favority a zaútočí na medaile?