Loňské mistrovství světa v Paříži nebylo úplně ideální. Váhal jste, jestli letos přijet?
Nehrálo to žádnou roli. Sledoval jsem, jak se skládal tým, a spíše jsem nechtěl zabírat místo mladým klukům, kteří by měli získávat zkušenosti. Ale po posledním zápase play-off mi volal Jirka Fischer a nějak jsme se dohodli.

Musel jste vaší účast probrat i s rodinou?
Samozřejmě jsme se o tom bavili, hlavně proto, že jsem s pozvánkou příliš nepočítal. Ale rodina mě podpořila. Reprezentace je srdeční záležitost, hokej hraju rád. Když je šance jet, proč ji nevyužít.

Josef Jandač od vás čeká, že povedete mladíky. Cítíte se na roli učitele?
Už jsem ji pár let dělal v Montrealu, i trochu v Torontu. Přichází to automaticky s věkem. Ale nepřijel jsem vyloženě někoho učit. Chci pomoct týmu, jak nejlépe dokážu. Na mladých klucích je, aby přinesli nové věci jako dravost a rychlost.

V play-off jste předváděl výborné výkony. Naladil jste se dobře v sérii s Bostonem?
Cítím se výborně. Dostal jsem šanci hrát a dařilo se mi. To byl hlavní důvod, proč jsem přijel. Je akorát škoda, že jsme neuspěli jako tým. V sedmém zápase jsme třikrát vedli, ale nepodařilo se nám to dotáhnout.

Tentokrát nebudete kapitánem. Vnímáte přesto, že budete mít vůdčí roli?
Je jedno, kdo má na dresu céčko. Celý tým musí být spojený, ve všem si pomáhat. Teď bude kapitánem Červus, ale jsou tu další starší kluci, kteří mají něco odehráno.

V reprezentaci je spousta nových tváří. Poznal jste všechny?
Je normální, že na každém mistrovství je pár hráčů, které člověk nezná. Mají za sebou dobrou sezonu, takže se podívají na šam- pionát. Spousta kluků nemohla a holt už nemáme tak širokou základnu. Jsem rád, že poznám nové kluky a jejich hru. Třeba se i něco přiučím.

Jedete na jedenácté mistrovství světa. Dají se využít zkušenosti z těch předchozích?
Rozhodně. Určitě budu méně nervozní, ale stále je to šampionát a nějaké zdravé natěšení nesmí chybět.

Těšíte se na atmosféru v Dánsku?
Doufám, že hlavně přijedou naši fanoušci, není to tak daleko. Snad budeme mít příjemnou podporu.

Od mužstva se nečekají žádné zázraky. S jakými cíli jedete do Kodaně?
Bylo by špatné, kdybychom nemluvili o medaili. Musíme se na to ale dívat realisticky, jet tam s pokorou. Na papíře jsou silnější týmy, ale třeba v Moskvě před dvěma roky nám taky nikdo moc nevěřil a hráli jsme hezký hokej. Na toto mistrovství mám i jedny z nejhezčích vzpomínek.

Začínáte proti Slovákům. Bude vstup do turnaje důležitý?
Se Slováky to bude těžký zápas. Mají výborného trenéra, hrají pod ním dobře. Když se chytne začátek, tak se vždy hraje lépe.

Na šampionát jedete bez smlouvy. Máte představu, co bude v příští sezoně?
Netuším. Když jsem odcházel z Montrealu, tak jsme se bavili, že bych se mohl vrátit. Ale v NHL se všechno rychle mění. Budou řešit, jakým směrem se vydat, takže se se vše může změnit.