„U rozhodčího jsou vidět chyby nejvíc. Pokud se takto jednoduše a rychle napraví, je to jedině dobře,“ říká sedmačtyřicetiletý sudí s téměř pěti sty odřízenými duely v extralize.

Trenéři mohou v přerušené hře požádat o přezkoumání situace, v případě ofsajdu či nedovoleného bránění brankáře. „Jde o novou věc. V NHL už uvažují, že ji budou využívat jen na speciální situace. Podle posledních informací se upustí od ofsajdů. Uvidíme, co to přinese,“ spekuluje Polák.

Filip Hronek (vpravo), uprostřed David Pastrňák a vlevo David Krejčí
Filip Hronek. Defenzivní objev, který v boji nezná přítele

Protřelý rozhodčí ukončil kariéru letos. Novinku si už na rozdíl od extraligových kolegů nevyzkouší. V příští sezoně se „jestřábí oko“ zavede v české nejvyšší soutěži. „Jsem pro challenge, ale zároveň jsem trochu rezervovaný, jak bude u nás fungovat. Ne všude mají stejnou techniku. Chce to čas,“ hlásí rodák z jihomoravských Rosic.

Na mistrovství světa se tuto novinku učí dvojice hlavních Jan Hribik, Antonín Jeřábek i čárový Miroslav Lhotský. Počet Čechů je srovnatelný s hokejovými velmocemi.

„Neexistuje žebříček rozhodčích, ale pokud by byl, čeští rozhodčí by určitě obsazovali nejvyšší příčky. Mají zvuk,“ míní Polák. Světová federace IIHF vybírá sudí na vrcholné akce podle následujícího systému. Všechno je udělané jednoduše. Komise rozhodčích na podkladě hodnocení delegátů uděluje šipky. „Když míří nahoru, můžete pokračovat do vyšších kategorií. Nebo máte šipku vodorovnou a zůstáváte ve své.

Pavel Francouz v akci.
Je tu poslední test před čtvrtfinále. Chytat bude Francouz, Nestrašil končí

Šipka dolů u vašeho jména znamená pískání nižších soutěží nebo žádných. Rozhodují i fyzická příprava, znalost a aplikace pravidel,“ vypočítává. Polák vedl jako hlavní rozhodčí kolem stovky mezinárodních utkání.

„Nepatřil jsem mezi extrémně talentované. Nedokázal jsem na mezinárodní scénu proniknout okolo pětadvaceti let a jezdit pravidelně. Nikdy jsem nebyl na áčkovém šampionátu. Navíc mě bavilo pískat doma extraligu i vzhledem k práci,“ sděluje.

Hokejový sudí je přivýdělek. Průměrná odměna za duel v extralize je pod šest tisíc korun. Pracuje se na živnostenský list a rozhodčí odvádí zhruba polovinu.

Kolik ale získá na MS? „Áčkové mistrovství je oceněné zhruba dvě stě švýcarskými franky na den. Za vyřazovací utkání jsou bonusy. Pískat šampionát je hlavně o prestiži,“ dodává Polák.

Brankář Bohumil Modrý na šampionátu v roce 1947.
Dřevo, trus a kůže aneb Historie hokeje trochu jinak