Více než jedenáct set dobrovolníků vypomáhá na letošním mistrovství světa. Až překvapivě často zaslechnete, jak se mezi sebou baví česky nebo slovensky. Jednou z pomocnic je také studentka Vlasta Dvořáková, která v Dánsku dokonce hraje hokej. 

V dějišti světového šampionátu žije už šestnáct měsíců, studuje na Zaeland Institute of Business and Technology a po příležitosti zapojit se do chodu turnaje ráda skočila. Zkušenost má už z mistrovství před třemi lety. 

„V Praze jsem pracovala se sestrou, se kterou tu jsem i letos. Stejně jako při mistrovství v Česku jsem na hotelu. V podstatě funguji jako "spojka" mezi hotelem, hokejovými mužstvy a IIHF. Když byly nějaké změny například v rozvrhu, bylo mou povinností všechny informovat a dohlídnout na to, aby vše proběhlo v pořádku,“ vysvětluje svou činnost a dodává, že si vyzkoušela také práci na akreditačním centru či přímo v aréně. 

Chování velkých hvězd

Zároveň za ní hráči chodili pro radu, pokud se chtěli například podívat do města, vypomoct s nákupem jízdenek i organizačními věcmi. Chovají se hokejisté jako hvězdy? 

„Nikdo nebyl nepříjemný. Pokud nemají náladu, tak si nás prostě nevšímají. Jediná věc, co mě mrzí, že někteří nedokázali ani odpovědět na pozdrav. Naší povinností je být stále milí a usměvaví, ale oni ani slušně nepozdraví, což by měl být základ normálního chování. Myslím, že si neuvědomují, že bez nás by taková akce vůbec nemohla proběhnout. Nechci je ale házet do jednoho pytle. Někteří hráči i trenéři se za námi zastavili, zeptali se, jak se máme a chvilku si s námi jen tak povídali,“ popisuje své zkušenosti. 

Je to tak. Dobrovolníci jsou cennou pracovní silou právě proto, že pomáhají v podstatě jen pro dobrý pocit, nikoli finanční odměnu. Nikdo si však nestěžuje. „Jsme fanoušky hokeje, získáme tím nové zkušenosti. Navíc jsme dostali volné vstupy na většinu zápasů základní části, máme jídlo, oblečení a každý den se losuje jeden dobrovolník, který získá nějaké ceny,“ vyjmenovává Vlasta zajímavé benefity. 

Dánové jsou volnomyšlenkáři

Během více jak čtrnácti dnů se dalo vypozorovat, že Dánové mají se spoustou věcí problémy. Evidentně to však není kvůli tomu, že by na věci vyloženě kašlali, spíš jsou takoví "salámisti". 

„Když jsme se šli v předvečer začátku mistrovství projít, skoro celá fanzóna a vnitřek haly nebyly pořádně připraveny, všude byl docela chaos. Plno věcí se řeší na poslední chvíli. Dánové jsou holt takoví volnomyšlenkáři, nic moc neřeší. Nevedou preventivní opatření, problémy řeší, až když nastanou. Nám občas třeba zapomněli něco říct a pak se divili, že nastala malá panika. Všechno se ale vyřeší v klidu a pohodě, takový je prostě jejich přístup,“ vypráví. 

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ