Premiérový šampionát v severské zemi přinášel otazníky, nakonec předčil veškerá očekávání. „Když jsme se před pár lety rozhodli pro Dánsko, bylo pro nás výzvou zaplnit dvě velké haly v zemi, kde na ligu chodí průměrně patnáct set diváků. Poprvé hrál navíc domácí tým v menší aréně a lidi se ptali, kde je ten Herning, a divili se. Organizátoři však ukázali, že jsme zvolili dobře, dokonce zorganizovali i počasí,“ usmíval se prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel. 

Pořadatale potěšila především divácká kulisa. Fanoušků přišlo mnohem více, než hostitelé věřili. „Doufali jsme, že se přehoupneme přes tři sta tisíc diváků. Víkendové zápasy by měly být vyprodány, takže se dostaneme přes pět set tisíc. Náš tým jsme umístili do Herningu a do Kodaně jsme jako "domácí" dali Švédy. Vyplatilo se,“ pochvaloval si prezident dánského hokejového svazu Henrik Bach Nielsen.

Švédská radost po vstřeleném gólu
Švédská vichřice zničila Američany. Kane, kde jsi byl?

Fanoušci dostali také pochvalu za vzorné chování, policie nemusela řešit žádné vážnější problémy. „Před zápasem Česka se Slovenskem přišla žádost, ať rozšíříme ochranku, protože fanoušci jsou mezi sebou promíchaní. Byli jsme ale v klidu, vše dopadlo bez problémů a atmosféra byla elektrizující,“ vzpomněl Nielsen na federální derby. 

Důležitější než celkové číslo byla pro pořadatele zaplněnost arén v procentech. Potenciál hal byl využitý zhruba na osmdesát procent, což by Dány mohlo podle Fasela zařadit mezi tři nejlepší šampionáty. Seveřané se úspěšným turnajem rázem dostali na seznam kandidátů, kteří by se mezi pořádající země mohli dostávat pravidelně.

„Máme jen pár zemí, které mohou turnaj organizovat. Do Severní Ameriky se v tuto chvíli vracet nechceme. V Evropě tolik zemí, které by mohli hostit mistrovství, není. Nicméně probíhá určitá rotace a do Dánska bychom se tak vrátili nejdříve za osm let,“ prozradil Fasel.

Švýcarští hokejisté po vítězném čtvrtfinále s Finskem
Švýcaři ještě nemají dost. Zbrojí na Kanadu

Šéf tamějšího hokeje se myšlence nebránil. „Když jsme se bavili poprvé, říkal jsem Renému, že je to akce jednou za život. Teď už se myšlence vrátit sem šampionát nebráním,“ pravil Nielsen.

Prezident IIHF se také vyjádřil k možnosti, že by příští rok byly zápasy domácího týmu opět v hale s nižší kapacitou. Vše nasvědčuje tomu, že Slováci odehrají skupinu v Košicích, nikoli v Bratislavě. „Neradíme organizátorům. Oni znají svůj trh lépe, podívejte se na Dánsko. Ať se tedy klidně takto rozhodnou, je to jen na nich,“ řekl Fasel. 

Mezinárodní hokejová federace nechce zaspat dobu a snaží se růst také v oblasti techologie. „Dali jsme kamery rozhodčím, používáme "slow-motion" záběry. Chceme se prosazovat na sociálních sítích, vylepšili jsme webové stránky. Sbíráme také analytická data, ale tam je vše ve fázi testování. Snažíme se zjistit, o jaké informace mají lidé zájem,“ vysvětllil generální sekretář IIHF Horst Lichtner.

Fotbalisté Kodaně se radují z gólu.
Dánský fotbal naživo? Podobný jako česká liga